czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Technologie morskie inteligentną specjalizacją

Technologie morskie inteligentną specjalizacją

Technologie morskie inteligentną specjalizacją
Data publikacji: 2015-11-04 14:38
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 2099 35355

Innowacyjne technologie morskie zostaną 20. tzw. inteligentną specjalizacją krajową. Dla przedsiębiorców działających w szeroko rozumianej gospodarce morskiej to szansa na pozyskanie unijnych środków w celu prowadzenia badań naukowych, wdrażania nowych produktów i usług.

– To ważna decyzja dla rozwoju naszego regionu, który w znacznej mierze oparty jest właśnie na gospodarce morskiej – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Przedsiębiorcy dostaną szansę zdobycia sporych krajowych pieniędzy na badania i rozwój.

Zgodę na utworzenie 20. krajowej inteligentnej specjalizacji pn. „Innowacyjne Technologie Morskie w zakresie specjalistycznych jednostek pływających, konstrukcji morskich i przybrzeżnych oraz logistyki opartej o transport morski i śródlądowy” wydał Komitet Sterujący ds. Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

Krajowe inteligentne specjalizacje to branże, których rozwój ma zapewnić tworzenie innowacyjnych rozwiązań społeczno-gospodarczych, a także zwiększyć wartość dodaną gospodarki i podnieść jej konkurencyjność na arenie międzynarodowej. Projekty wpisujące się w KIS mogą uzyskać wsparcie unijne na poziomie krajowym, m.in. z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Gospodarka morska została już wskazana jako Inteligentna Specjalizacja Regionalna w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Dla przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać z takiego wsparcia, zarezerwowano ok. 120 mln euro.

W czerwcu stanowisko w sprawie wpisania gospodarki morskiej do krajowych inteligentnych specjalizacji podjął zachodniopomorski sejmik. Był to efekt dyskusji i wniosków po III Międzynarodowym Kongresie Morskim, który się odbył w Szczecinie.©℗

(ek)

Komentarze

Wawrzek
Ludzie opamiętajcie się!!! przecież Buzek nie stworzył nic inteligentnego. Jego pomysły to szumne pochwytne hasło i oszustwo jak OFE, sprzedaż PZU, i jego 5 pseudo reform. Pomysł jest dobry ale niech się tym zajmie kto inny nie Buzek i nie PO
2015-11-06 10:55:08
Losy
Teraz już nie ma AWS, czy PZPR, teraz są działacze kapitalistyczni :)
2015-11-05 07:52:16
Uzupełnienie
Podana informacja jest niepełna. 20 specjalizacja jest efektem wspólnego, zgodnego, wielomiesięcznego działania szeregu środowisk, osób oraz samorządów województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. To chyba żaden wstyd poinformować o tym niezorientowanych, że do tego sukcesu przyczynił się również ktoś spoza regionu zachodniopomorskiego.
2015-11-04 14:54:04
mors
A co ten - _ Buzek- rozwalacz gospodarki polskiej, z gospodarką morską na czele tu robi? Węszy , co by tu jeszcze ukraść Szczecinowi, żeby móc dalej na salonahc brukselskich brylować i na koszt Europy żyć?
2015-11-04 14:40:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy