Kolejna konferencja z cyklu Security Forum Szczecin odbyła się w czwartek (2 czerwca) w szczecińskim Hotelu Park. Tarcza dla Polski i dla infrastruktury krytycznej to temat przewodni spotkania. Rozmawiano o inwestycjach w badania i zakupy technologii rakietowych oraz antydronowych.
Konferencję swoim patronatem objął przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach. W spotkaniu uczestniczył też poseł Leszek Dobrzyński, przewodniczący podkomisji stałej wspomnianej komisji ds. budżetu i finansów Sił Zbrojnych RP. Przedstawiciele przemysłu i ośrodków badawczych mówili o swoich doświadczeniach z prac nad Tarczą dla Polski i wykorzystania do jej budowy nowoczesnych technologii rakietowych i antydronowych. Zaprezentowano również technologie i rozwiązania dotyczące systemów antydronowych, obejmujących obszar powietrzny i podwodny, do ochrony obiektów strategicznych.
– Na Pomorzu Zachodnim jest duże nagromadzenie infrastruktury krytycznej, a wkrótce będzie jej jeszcze więcej – podkreślił Artur Bilski, prezes think tanku Nobilis Media, organizującego Security Forum Szczecin. – Trwa rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu, Polimery Police będą miały terminal gazowy, niedługo ruszy eksploatacja gazociągu Baltic Pipe, są porty morskie, elektrownie, dużo wojsk itd. To wymaga zwiększenia inwestycji w ochronę antydronową tej infrastruktury.
Jak się okazuje, coraz bardziej rozumieją to, w związku z toczącą się wojną na Ukrainie, podmioty (głównie spółki Skarbu Państwa), do których te obiekty należą.
Posłowie również przyznali, że ochrona infrastruktury krytycznej wymaga zwiększenia.
Tarcza dla Polski jest istotna nie tylko w wymiarze ściśle militarnym, ale także w odniesieniu do różnorodnych zadań, związanych z ochroną obiektów strategicznych w czasie pokoju, konfliktu asymetrycznego, czy wreszcie tzw. wojny hybrydowej.
(ek)
Fot. Ryszard PAKIESER