niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Tajwański rekonesans

Tajwański rekonesans

Tajwański rekonesans
Data publikacji: 2016-11-23 16:38
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1670 174820

Z naszym regionem przez dwa dni zaznajamiali się przedstawiciele Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej w Warszawie. W środę (23 listopada) spotkali się m.in. z przedsiębiorcami w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie.

Jako że Polska nie utrzymuje kontaktów dyplomatycznych z Republiką Chińską (Tajwanem), to warszawskie Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej pełni rolę przedstawicielstwa tego kraju w RP. Jego szefa (przedstawiciela), którym od lipca zeszłego roku jest Henry M. J. Chen, grzecznościowo tytułuje się ambasadorem.

Przedstawiciele BGiK Tajpej odwiedzili nasze województwo na zaproszenie posła Michała Jacha (PiS). W środę wraz z parlamentarzystą spotkali się z władzami i członkami PIG w Szczecinie. Byli także w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Choć współpraca gospodarcza między Unią Europejską a Tajwanem jest bardzo dobrze rozwinięta, to Polska nie należy do najważniejszych partnerów handlowych tego kraju (w 2015 r. była na 40. miejscu).

- Naszym największym partnerem w Unii są Niemcy, a II miejsce zajmuje Holandia - stwierdza Henry M. J. Chen. - Cieszę się, że niektórzy członkowie PIG już zaczynają robić interesy w Azji. Tajwan jest dobrym do tego pomostem. Przedstawiciele polskich firm często mi mówią, że są one zbyt małe, by robić interesy w moim kraju, a przecież Tajwan swój rozwój zawdzięcza właśnie małym i średnim przedsiębiorstwom.

Obecnie na rynek Tajwanu dopuszczone są polskie produkty mleczarskie, soki, a od niedawna i drób. Może niebawem otworzy się on i na nasze jabłka.

- Co roku finansujemy udział polskich firm na odbywających się na Tajwanie targach - zachęca przedstawiciel Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej. - Producent soków i wędzonek z Rzeszowa znalazł na nich zbyt na swoje wyroby.

W Polsce działa niemal 30 firm z kapitałem tajwańskim. Największa z nich to fabryka klejów przemysłowych koncernu Tex Year w Gnieźnie.

Gospodarka Tajwanu uzależniona jest od eksportu. Jej głównymi siłami napędowymi jest informatyka i elektronika. Najbardziej znane przedsiębiorstwa tajwańskie to: ASUS, Acer, Benq.

W naszym kraju kształci się 600 tajwańskich studentów, głównie na kierunkach medycznych. Polskich na azjatyckiej wyspie jest natomiast 200.

- Od dwóch lat współpracujemy z Tajwanem i było już tam 10 naszych pracowników naukowych - przypomina prof. Edward Urbańczyk z Uniwersytetu Szczecińskiego. - Uważam, że Szczecin jest świetnym miejscem dla biznesu polsko-tajwańskiego, bo leży blisko Niemiec i Skandynawii. Sądzę, że wspólnie z PIG i Biurem udałoby się nam zorganizować tu spotkanie naukowo-gospodarcze.

Przedstawiciele Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej zapewnili, że wizyta Szczecinie i województwie nie jest ich ostatnią tutaj.
Marzenna Głuchowska

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

obserwator
ta Pani jest rzeczywiście lekko zdziwiona.Nie ma pojęcia o czym Panowie gadają. Widocznie języka w gębie zapomniała.
2016-11-25 22:52:22
Quistorp
Do W. Sz. Pana interlokutora "Foto". Mina tej pani świadczy o jej profesjonalizmie. To jest tłumacz. Jej rolą , to jak mówiący mebel. Żadnych emocji, żadnych gestów, żadnej kapryśnej mimiki. Żadnych insynuacji mrugania okiem. To bardzo ważne. Nie chciał by Szanowny Pan "Foto" słuchać odpowiedzi słownej , przy jednoczesnym puszczaniem oczka,lub wykrzywiania ust, niby ,że "na krzywy ryj". To twarz pokerowa. I ta Pani robi to z największą perfekcją. Qupa mięci
2016-11-24 22:53:43
Foto
Mina dziewczyny słuchającej M. Jacha - bezcenna hah.
2016-11-24 07:39:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy