Kłopotliwy gaz cieplarniany, odpowiedzialny między innymi za katastroficzne zjawiska pogodowe, próbują ujarzmić badacze Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Naukowcy ZUT wychwytują, magazynują i przerabiają dwutlenek węgla.
Uczeni z ZUT, Uniwersytetu Południowo-Wschodniej Norwegii (USN) oraz instytutu SINTEF zajmują się tym w ramach polsko-norweskiego projektu badawczego finansowanego za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. To kontynuacja prowadzonych w latach 2014-2017 polsko-norweskich działań, w ramach których opracowano nowatorskie materiały do wychwytywania dwutlenku węgla.
Podczas obecnie trwających badań przedstawiciele ZUT wraz z norweskimi kolegami opracowują sposób przetwarzania dwutlenku węgla w tlenek węgla, wodór i metan. Niedawno udało się także uzyskać amoniak, który jest nie tylko półproduktem do wytwarzania nawozów sztucznych, ale stanowi też „magazyn wodoru”.
Badania prowadzi zespół około 20 naszych naukowców i 8 norweskich. Badacze pracują na terenie swoich uczelni, ale też spotykają osobiście, aby omówić wyniki badań i podzielić się wiedzą.
Projekt PhotoRed realizuje zespół profesor Urszuli Narkiewicz z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Badania trwają od września 2020 r. i mają się zakończyć w lutym 2024 r. Ich koszt to ponad 8,5 mln zł.
Bardzo podobne prace badawcze, od 1 września 2023 r., prowadzi na tym samym Wydziale profesor Iwona Pełech. Za ponad milion złotych z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego realizowany jest projekt Green-3 o podobnej tematyce. Tutaj jednak nacisk jest położony na otrzymywanie wodoru, a proces jest prowadzony przy użyciu innych materiałów.
(as)