poniedziałek, 21 września 2020.
Strona główna > Gospodarka > „Szare Szeregi” po raz pierwszy w polskim porcie

„Szare Szeregi” po raz pierwszy w polskim porcie

„Szare Szeregi” po raz pierwszy w polskim porcie
Data publikacji: 2018-10-01 12:55
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-13 20:42
Wywietleń: 1938 354080

W miniony piątek (28 września) do Portu Morskiego Police zawinął masowiec „Szare Szeregi” – jeden z najnowszych statków we flocie Polskiej Żeglugi Morskiej. Przypłynął z ładunkiem fosforytów. To pierwsza wizyta tej jednostki w polskim porcie.

– M/s „Szare Szeregi” przypłynął do portu polickiego z ładunkiem 29 508 ton fosforytów z Casablanki (Maroko) – informuje Krzysztof Gogol, rzecznik prasowy Grupy PŻM. – To pierwsza wizyta tego peżetemowskiego 39-tysięcznika, zbudowanego w 2017 roku, w polskim porcie.

Jak dodaje rzecznik, po rozładunku, statek popłynie pod balastem do portu Muuga w Estonii, skąd zabierze ładunek peletu drzewnego. Z kolei portem przeznaczenia tego ładunku będzie Dordrecht w Holandii.

Przypomnijmy, że „Szare Szeregi” to masowiec zbudowany w 2017 r. w chińskiej stoczni Yangfan. Jest pierwszym statkiem ze wstrzymanego programu inwestycyjnego na lata 2015-2020 odebranym przez zarządcę komisarycznego PŻM Pawła Brzezickiego. Chrzest „Szarych Szeregów” odbył się na początku br. w belgijskiej Antwerpii.

Jednostka ma 180 m długości i 30 m szerokości. Wyposażona jest w cztery dźwigi i przeznaczona do przewozu takich ładunków jak zboża, nawozy sztuczne, rudy metali, węgiel, wyroby stalowe itd.

Jego nośność to 39 tys. DWT. Po pogłębieniu toru wodnego Świnoujście – Szczecin do 12,5 m właśnie tej wielkości statki będą mogły w pełni załadowane wpływać do szczecińskiego portu. Dziś jest tu dla nich za płytko.

Na flotę PŻM składa się obecnie 58 jednostek. (ek)

Fot. Jacek Pawłowski

Komentarze

A jak za plytko ?
To w czym problem...? PO prostu "w-PO-m-PO-wac" wiecej wody lub niech dobijaja PO ulewnych deszczach... gdy bedzie az 14,5 metra !!
2018-10-02 12:21:29

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie