Już za tydzień Szczecin stanie się morską stolicą świata. Właśnie tu, od 13 do 15 czerwca, trwać będą Światowe Dni Morza 2018. Wydarzenie organizowane jest przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej we współpracy z Międzynarodową Organizacją Morską (ang. International Maritime Organization, IMO). Rejestrację dla uczestników przedłużono do 10 bm.
Po raz pierwszy obchody święta zostały zorganizowane w 2005 r. w Portugalii. W 2017 roku gospodarzem ŚDM była Panama, natomiast w 2019 roku będzie nim Kolumbia.
Tematem i motywem przewodnim tegorocznych obchodów jest „IMO 70: Nasze dziedzictwo – lepsza żegluga dla lepszej przyszłości”. Wydarzenie obejmie nie tylko oficjalne obrady i konferencję poświęconą tematyce morskiej, ale także szereg towarzyszących imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych skierowanych do gości krajowych i zagranicznych oraz mieszkańców Szczecina i turystów.
W 2018 r. obchodzona jest także 70. rocznica ustanowienia Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), wyspecjalizowanej agendy Narodów Zjednoczonych. Światowe Dni Morza w Szczecinie wpiszą się w obchody powstania IMO oraz rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
– Misją Międzynarodowej Organizacji Morskiej, jako organizacji wyspecjalizowanej systemu Narodów Zjednoczonych, jest promocja bezpiecznej, pewnej, przyjaznej środowisku, efektywnej i zrównoważonej żeglugi – podkreśla Kitack Lim, sekretarz generalny IMO, który też przyjedzie do Szczecina. – Żegluga wraz z powiązanymi działaniami w obszarze morskim jest i nadal będzie kluczowa dla zrównoważonego wzrostu gospodarczego.
Jak dodaje Kitack Lim, od 70 lat IMO wprowadza usprawnienia w żegludze.
Polska przystąpiła do tej organizacji w 1960 r.
Podczas Światowych Dni Morza w Szczecinie planowane jest poruszenie zagadnień związanych z trendem stale rozwijanych, przyjaznych środowisku „zielonych” technologii. Dotyczy to choćby wykorzystania mniej emisyjnych lub nieemisyjnych rodzajów paliw dla statków, takich jak skroplony gaz ziemny (LNG) czy odnawialne źródła energii. Mowa też będzie o bezpieczeństwie cyfrowym w żegludze, nowych szlakach transportowych oraz o przyszłości morskiego rynku pracy.
Na stronie internetowej http://worldmaritimedaypoland.org/pl/ są szczegółowe informacje na temat ŚDM, w tym program. Chcący uczestniczyć w tym wydarzeniu (konferencji, panelach dyskusyjnych itp.) mogą się za pośrednictwem tej strony zarejestrować (termin przedłużono do 10 bm.). ©℗
(ek)