środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Stawiają do pionu ogromną suwnicę

Stawiają do pionu ogromną suwnicę

Stawiają do pionu ogromną suwnicę
Data publikacji: 2015-12-19 17:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 608 64831

Takiej bramownicy nie było jeszcze w Polsce, a nawet w Europie - twierdzą przedstawiciele spółki Bilfinger Mars Offshore. Montaż olbrzymiej suwnicy bramowej na Ostrowie Brdowskim w Szczecinie wszedł w kluczową fazę. Urządzenie jest stawiane do pionu.

Suwnica pod koniec października przypłynęła do Szczecina z Holandii w ośmiu dużych częściach. Masa całej konstrukcji to ok. 1800 ton. - Nasza bramownica będzie najwyższą w Europie - ok. 120 m i będzie mieć największy udźwig - 1400 ton - mówi Robert Dmochowski z BMO, szef zespołu odpowiadającego m.in. za montaż suwnicy. Obecnie za pomocą żurawia masztowego do góry wciągany jest dźwigar - górne zwieńczenie, łączące dwie sąsiadujące ze sobą pary nóg suwnicy.

- Wciąganie odbywa się w tempie 7 m na godzinę - informuje R. Dmochowski. - Dźwigar osiągnie szczyt w sobotę wieczorem lub w niedzielę przed południem. Wszystko zależy od warunków pogodowych, zwłaszcza siły wiatru. Praca musi też przebiegać przy świetle dziennym.

Przy montażu pracuje ok. 20 osób. Są tu ekipy specjalistów, m.in. z Danii, Włoch, Austrii i Polski. Z nogami suwnicy zostaną następnie zespolone niebieskie czołownice, czyli układy jezdne z kołami maszynowymi.

Na połowę stycznia planowany jest demontaż czerwonych części (tzw. wież pionujących). Później urządzenie będzie uzbrajane w układy techniczne, np. wciągarki, zasilanie itp. Musi też przejść testy jezdne.

- Suwnica będzie spełniać dwojaką rolę - wyjaśnia R. Dmochowski. - Ma służyć do pionowania produkowanych przez nas elementów morskich elektrowni wiatrowych i do odstawiania ich do magazynu, ale będzie też wyjeżdżać na wodną część podtorza i umożliwi spławienie tych elementów.

Obecnie trwa budowa podtorza. Przy Ostrowie Brdowskim, obok nowego mostu, powstaną dwa pirsy i basen.

- Zakładamy, że przed marcem będziemy mieć suwnicę w pełni funkcjonalną - zapowiada R. Dmochowski. Elementy produkowane w nowej fabryce BMO mają ważyć od 250 do 1000 ton. ©℗

(ek)

Fot. Ryszard Pakieser

Stawiają do pionu ogromną suwnicę Stawiają do pionu ogromną suwnicę Stawiają do pionu ogromną suwnicę Stawiają do pionu ogromną suwnicę Stawiają do pionu ogromną suwnicę Stawiają do pionu ogromną suwnicę Stawiają do pionu ogromną suwnicę Stawiają do pionu ogromną suwnicę Stawiają do pionu ogromną suwnicę

Komentarze

emigrant
@jasiek hehe w normalnej firmie na zachodzie wy....baliby takiego majstra. Ale w Polsce firmy pewno nie maja w ogole dzialow HR wiec i zglosic tego nie ma gdzie. no i kazdy sie trzesie
2015-12-22 11:52:40
Antoni
Co by nie mówić wielka to sprawa i szacunek dla budowniczych i wykonawców.Robi wrażenie.Szczęść Boże !
2015-12-20 11:46:55
jasiek
Przychodzi majster w bilfi... i pyta się niegrzecznie pracowników -KTO TO KU..... WA SPAWAŁ , DO WYJ......NIA!!! Na to pracownik , że Niemiec chwila konsternacji i mówi to poprawić spoinę (czyli spaw dla niewiedzących) OT tak jak traktują w bilfi....nas Gada już o tym pół Szczecina!!!
2015-12-19 20:30:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy