środa, 01 kwietnia 2020.
Strona główna > Gospodarka > Solidarność kontra zarządca PŻM

Solidarność kontra zarządca PŻM

Solidarność kontra zarządca PŻM
Data publikacji: 2018-03-07 17:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-13 20:41
Wywietleń: 3733 317206

Odwołania Pawła Brzezickiego z funkcji zarządcy komisarycznego Polskiej Żeglugi Morskiej domaga się Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego. Chodzi m.in. o sprawę ujawnienia alkoholu w pomieszczeniu wynajmowanym związkowi. Według „Solidarności”, to prowokacja, a zarządca miał tam wtargnąć pod nieobecność związkowców. Ten zaprzecza i wyjaśnia, że alkohol znaleźli pracownicy ochrony podczas rutynowej kontroli w obiekcie.

Pismo z wnioskiem o poparcie w sprawie odwołania Brzezickiego skierowano do Piotra Dudy, przewodniczącego Komisji Krajowej „Solidarności”. Zarządcy zarzuca się „niedopuszczalne i naruszające prawo działania”, a Ministerstwu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej brak na nie reakcji.

– W listopadzie 2017 r. dochodzi do czegoś, z czym nie mieliśmy do czynienia w historii NSZZ „Solidarność” – mówił w środę (7 marca) na konferencji prasowej Mieczysław Jurek, przewodniczący Zarządu Regionu „S”. – Przedstawiciele pracodawcy weszli pod nieobecność związkowców do pomieszczeń związkowych. Pojawiły się zdjęcia zrobione przez tych ludzi. Pismo ze zdjęciami, na których były puste i pełne kieliszki i butelki, przesłano do najważniejszych osób w państwie z insynuacją: „zobaczcie, co się tam dzieje” i z prośbą o wyciągnięcie wniosków. Zastanawiałem się z członkami prezydium, czemu ma służyć ta prowokacja, czemu użyto ubeckich metod. Żeby nas zaszantażować?

W piśmie do P. Dudy wśród osób, które miały otrzymać te informacje, wymieniono m.in. premiera, wicepremiera, prezesa PiS oraz przewodniczących Komisji Krajowej i Zarządu Regionu „S”.

– My jesteśmy gotowi milczeć dla dobra przedsiębiorstwa do czasu, kiedy sytuacja stanie się bezpieczna – podkreślił M. Jurek. – Dzisiaj mamy taką sytuację: podpisana jest ugoda z bankami. Chcemy pokazać drugie dno.

Zarządca komisaryczny PŻM odpiera zarzuty.

– Polska Żegluga Morska wynajmuje pomieszczenia od swojej spółki Pazim, która jest właścicielem obiektu – wyjaśnił Paweł Brzezicki. – Zgodnie z przepisami bhp, ustawami, m.in. ustawie o zapobieganiu alkoholizmowi, w zakładzie pracy, którym jest PŻM, nie może być wnoszony ani pity alkohol. To jest taka prawda, którą pracownicy każdego pracodawcy są w stanie pojąć. Niezależnie od tego, cyklicznie odbywają się kontrole pomieszczeń Pazimu, które przeprowadza dział ochrony – niczego nie szukając – to są normalne kontrole, które mają zapobiec ewentualnym ogniskom pożaru czy jakimś awariom itd. Chodzą po prostu po budynku całą noc. Zdarzyło się tak, że, niestety, w jednym z pomieszczeń, które akurat wynajmujemy jako PŻM dla związków zawodowych, znaleziono całą stertę alkoholu. Ja tego nie chciałem nagłaśniać. Poinformowałem w korespondencji prywatnej również pana Mieczysława Jurka, żeby wpłynął na tych swoich pracowników. Jak wpłynął, okazało się dzisiaj. Na pewno PŻM nie jest miejscem jakichś libacji, w ogóle o tym nie ma mowy.

Zarządca stwierdził, że z tamtego zdarzenia sporządzono notatkę służbową, a pomieszczenie z alkoholem obejrzała komisyjnie grupa osób.

– Tak naprawdę to nie wiem, czy nie powinienem wyrzucić tych wszystkich ludzi z pracy, ale dla dobra dialogu tego nie zrobiłem – powiedział o wynajmujących związkowe pomieszczenia.

Poinformował też, że negocjacje z bankami wciąż są prowadzone.

Tekst i fot. (ek)

Na zdjęciu: W konferencji, która się odbyła w siedzibie Zarządu Regionu „S”, M. Jurkowi towarzyszyli Katarzyna Gryciuk (przewodnicząca NSZZ w Pazimie), Paweł Kowalski i Jacek Kramarczyk (przewodniczący i wiceprzewodniczący „S” przy PŻM).

Solidarność kontra zarządca PŻM

Komentarze

Człowiek morza
Marynarzom to komisarz pensje obniżył, a sobie? Słyszałem, że w nieźle się tam bawi ze swoją świtą na promach. Wiadomo, za czyje pieniądze.
2018-03-10 21:26:18
Obserwator
Komisarz o ubeckim usposobieniu, świetnych ekspertów ma PiS
2018-03-09 16:12:53
na zdrowie
Ot zostało młotkowemu i Dudzie kilka flaszek z kilku dniowej balangi którą urządziła sobie Solidarność w Radissonie przed kilku laty. Jest też czym się przejmować? Alkohol leżakował czyli nie był spożywany. O co ten raban? Zazdroszczę u mnie nic nie poleżakuje - okazja się zaraz znajdzie.
2018-03-09 12:24:28
PO-stkomunistyczna... Tak-ty-ka
A mo(r)ze zacznijmy od tego: a ile tych Solidarnosci... i PO-stsolidarnosci czy tam jeszcze "Cos 3-go" w Szczecinie juz sie PO-rodzilo i PO-mnozylo ??? Mowiac krotko: by PO-wyglupiac Ludzi do reszty...!!
2018-03-09 01:27:36
Brawo Panie Brzezicki - trzymac sie tylko Prawdy...!
Co... ten byly Komunista z Mysliborza, z ta Swoja "PO-stkomunistyczna Solidarnoscia" z Wojska Polskiego 113, zalozana +/- 10 lat pozniej PO Sierpniu 1980 roku - jeszcze "WY-gaduje i PO-stuluje"...???
2018-03-09 01:15:55
szczur ladowy
Zwiazki zawodowe,czy tam sie dozywotnio pelni funkcje czy kolejna kasta nadludzi?
2018-03-08 14:30:38
Emeryt
Kowalski jak Lenin, wiecznie zywy i niezastąpiony. Tylko ze cmentarze są pełne są ludzi niezastąpionych.W
2018-03-08 13:07:37
Co zrobiła SOLIDARNOŚĆ w gospodarce morskiej ?
Naprawdę to przesada aby związek wyrzucał Dyrektora !!! Gdzie żyjemy ... Tyle "grzechów" Solidarności w szczecińskiej gospodarcze morskiej .... stocznie są tego przykładem(Porta Holding) ... teraz GRYFIA (jej stan upadłościowy ) no i PŻM ...Tam gdzie nie ma "Solidarności"lub jej wpływ jest ograniczony - tam firmy żeglugowe się spokojniej rozwijają (EuroAfrica,Unibaltic,PŻB,Baltramp,..). Do tej listy można dodać firmy stoczniowe (Grupa Pomeranii , Poltramp , i inne ) Dajmy uratować PŻM .... Niech Pan P.Kowalski też popatrzy na swoje grzechy ; np To co Pan zrobił z Przewodniczącym J.Maciejewiczem (to wzory najgorszej esbecji) , chronił Pan przez lata oficerów mających kłopoty alkoholowe na statkach , promował Pan swoich , zwalczał Pan rzekomych wrogów (w tym fachowców od shippingu), teraz Pan walczy z Dyr Pawłem Brzezickim ... Wszystko to za wiedzą i akceptacją Zarządu Regionu. CO ZA WSTYD .. Kiedyś dumny Członek Solidarności PŻM
2018-03-08 11:37:07
Kosma
Ciekawe, czy flaszki w szafie miały banderole. Z całą pewnością są to prezenty od marynarzy za załatwienie spraw - dowody wdzięczności. Ale jeśli butelki nie mają znaków polskiej akcyzy to koniecznie musi wkroczyć Izba Skarbowa!!! Sćiągnijcie odciski palców z kieliszków i się okaże kto wali alkohol w pracy. Ciekawe, że związkowcy wogóle nie odnoszą się do zawartości szafy a tylko do formy przeprowadzonej kontroli.
2018-03-08 09:58:07
@#¥
Nie sobie skoczą do gardła i nie puszcą tego pisowskiego uścisku, bo koryto za małe.
2018-03-07 22:14:59
Obserwator
W jakiej firmie ochrona sama z siebie chodzi po pokojach?
2018-03-07 21:55:19
Pikuś
Widzę, że dochodzi do kłótni w pisowskiej rodzinie. To było do przewidzenia.
2018-03-07 20:59:46
,,,,,
tragifarsa
2018-03-07 17:34:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie