wtorek, 07 lipca 2020.
Strona główna > Gospodarka > Serwis na kłopoty

Serwis na kłopoty

Serwis na kłopoty
Data publikacji: 2016-03-11 20:28
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 2322 123271

Kwota odszkodowań wypłaconych w 2015 roku przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny za wypadki w Polsce z udziałem nieubezpieczonych pojazdów z zagraniczną rejestracją wzrosła ponaddwukrotnie. W zgłoszeniu takiej szkody pomaga specjalny serwis.

Polacy poszkodowani w kraju przez cudzoziemców kierujących autami bez OC otrzymują odszkodowania z UFG, albo Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zależy to od tego, gdzie był zarejestrowany nieubezpieczony pojazd sprawcy szkody. Jeśli miał rejestrację jednego z krajów Unii Europejskiej – należy ją zgłosić do PBUK, a kiedy poza UE – do UFG.

– Wypadek z nieubezpieczonym cudzoziemcem stanowi poważny kłopot nie tylko w Polsce, ale również całej Europie – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. – Dlatego Fundusz wspólnie z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jeszcze na jesieni przygotował specjalny serwis www.wypadekbezOC.eu, w którym Polacy poszkodowani przez nieubezpieczony pojazd z zagraniczną rejestracją – zarówno na terenie Polski, jak i za granicą – znajdą informacje, gdzie zgłosić szkodę.

Na www.wypadekbezOC.eu można się dowiedzieć, gdzie zgłosić szkodę w wypadku, który się wydarzył w Polsce lub Europie. Wystarczy podać nazwę państwa, w którym doszło do zdarzenia, oraz kraj nieubezpieczonego sprawcy (na podstawie tablic rejestracyjnych) – a serwis udzieli informacji o instytucji, do której należy się zwrócić po ewentualne odszkodowanie.

W 2015 r. UFG wypłacił Polakom łącznie 1,1 mln zł odszkodowań za wypadki spowodowanie przez nieubezpieczonych obcokrajowców spoza UE, tj. 2,5 raza więcej niż rok wcześniej. Kierujący pojazdami bez OC byli sprawcami 123 wypadków (szkód) w Polsce, to jest o 16 proc. więcej niż w 2014 r. Najczęściej były one zarejestrowane na Ukrainie, Białorusi i w Rosji. Choć zdarzyły się również wypadki spowodowane przez kierowców z Kanady czy… Republiki Środkowoafrykańskiej.

– Warto jednak zaznaczyć, że Fundusz skutecznie występuje o zwrot odszkodowań – i do sprawców wypadków, i do posiadaczy nieubezpieczonych pojazdów na nieaktualnych zagranicznych tablicach rejestracyjnych – podkreśla Sława Cwalińska-Weychert.

W minionym roku UFG wypłacił za wypadki z udziałem takich pojazdów 2,8 mln zł odszkodowań, tj. blisko dwa razy więcej niż w 2014 r. W tym czasie zgłoszonych zostało 298 szkód (rok wcześniej 322).

(mag)

 

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie