Środa, 20 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Security Forum w Darłowie. Morskie farmy wiatrowe a bezpieczeństwo

Data publikacji: 25 marca 2023 r. 22:27
Ostatnia aktualizacja: 25 marca 2023 r. 23:27
Security Forum w Darłowie. Morskie farmy wiatrowe a bezpieczeństwo
Fot. Nobilis Media  

Think tank Nobilis Media od lat organizuje konferencje z cyklu Security Forum Szczecin. Dotyczą one zagadnień związanych z bezpieczeństwem. Tym razem debaty w gronie ekspertów odbyły się w Darłowie. Ogólnopolska konferencja pn. „Ochrona morskiej infrastruktury krytycznej i wykorzystanie morskich farm wiatrowych do wzmocnienia bezpieczeństwa Polski na Bałtyku” trwała dwa dni (23 i 24 marca).

Konferencja, którą otworzył kmdr por. rez. Artur Bilski, prezes Nobilis Media, połączona była z wystawą systemów zarządzania morskimi farmami wiatrowymi i zarządzania kryzysowego dla infrastruktury krytycznej, przygotowaną przez – współpracującą od wielu lat z Ministerstwem Obrony Narodowej – bydgoską firmę Teldat. 

– Rozpoczęcie przez Polskę budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim wpisuje się de facto w szerzej rozumiany proces transformacji energetycznej, a wobec często nieprzewidywalnej i dynamicznie zmieniającej się w ostatnich miesiącach sytuacji geopolitycznej to również szansa dla naszej energetycznej niezależności – powiedział na konferencji wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. – Jednocześnie musimy pamiętać o zapewnieniu niezakłóconego działania oraz właściwej ochrony morskich farm wiatrowych, będących jednym ze składników dynamicznie rozwijającego się w ostatnich latach sektora offshore.

W wydarzeniu udział wzięło ponad 60 ekspertów z różnych branż. Przedstawiciele sejmowej Komisji Obrony Narodowej, która patronowała przedsięwzięciu, Ministerstwa Obrony Narodowej, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Marynarki Wojennej i deweloperzy farm wiatrowych dyskutowali o najważniejszych wyzwaniach dotyczących wykorzystania morskich farm wiatrowych w systemie obronnym państwa polskiego na Bałtyku, a także sposobów ich ochrony. Omawiano wpływ morskiej farmy wiatrowej na systemy obronności Polski i ochrony granicy. Przedmiotem dyskusji były też sposoby ochrony infrastruktury krytycznej i energetycznej, a także różne aspekty działalności Marynarki Wojennej RP na Morzu Bałtyckim i współpracy z siłami NATO w kontekście ochrony infrastruktury krytycznej na Bałtyku.

Uczestnicy wyrazili przekonanie o konieczności większej aktywności MON w zakresie przepływu informacji pomiędzy ministerstwem a inwestorami, dotyczących wykorzystania morskich farm do wzmocnienia bezpieczeństwa na Bałtyku. Chodzi głównie o instalację urządzeń i systemów do obserwacji nawodnej, podwodnej i powietrznej. Takie informacje potrzebne są inwestorom już teraz, gdyż – jak twierdzą eksperci – po zakończeniu budowy może nie być możliwości technicznych do instalacji takich urządzeń. Zatrzymanie procesu projektowania morskich farm wiatrowych jest obecnie niemożliwe, spowodowałoby zamknięcie projektów i naruszyło bezpieczeństwo energetyczne kraju – wybrzmiała konkluzja uczestników konferencji i warsztatów. 

W drugim dniu zapoznali się oni z działalnością 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie, której jednym z zadań jest wspieranie ochrony morskiej infrastruktury krytycznej.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Svetlhkt
2023-03-28 05:52:13
Novyny

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA