- Pragnę wysłać czytelny sygnał do urzędników, że Konstytucja Biznesu jest przez nas brana na poważnie i będzie wprowadzana w życie - zadeklarował w siedzibie Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw Adam Abramowicz.
Celem spotkania było budowanie świadomości wśród przedsiębiorców i urzędników na temat wprowadzonej rok temu Konstytucji Biznesu oraz przedstawienie roli i kompetencji rzecznika MŚP.
- Jako rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw chcę działać w oparciu o środowisko przedsiębiorców, dlatego, że przez wiele lat sam nim byłem i znam ich problemy - mówił Abramowicz. - Posiadam wystarczającą wiedzę na temat działalności gospodarczej, rynku i podatków - dodał.
Abramowicz przypomniał, że jedną z jego najważniejszych decyzji - odkąd jest na stanowisku rzecznika MŚP - było powołanie Rady Przedsiębiorców czyli organu opiniodawczego i doradczego, dzięki któremu rzecznik ma ciągły kontakt ze środowiskiem przedsiębiorców.
- W tym momencie rada składa się blisko ze stu dwudziestu organizacji - poinformował Abramowicz. - Nie brakuje izb regionalnych. Wszystkie projekty, które spływają do rzecznika, odsyłamy do przedsiębiorców w celu wystawienia opinii. Następnie my konstruujemy swoją opinię.
Dodajmy, że do kompetencji rzecznika małych i średnich przedsiębiorców należy występowanie o interpretacje przepisów oraz wyjaśnienia prawne, wnioskowanie o wszczęcie postępowań wyjaśniających lub dyscyplinarnych względem urzędników naruszających zasady ustanowione Konstytucją Biznesu. Rzecznik może również opiniować projekty aktów prawnych oraz wspierać przedsiębiorców w postępowaniach administracyjnych.
Przypomnijmy, że Konstytucja Biznesu to jedna z największych reform prawa gospodarczego w Polsce. Jej podstawowym celem jest zagwarantowanie wolności gospodarczej w Polsce i uregulowanie relacji i zasad współpracy między przedsiębiorcami i administracją publiczną.
- Podstawowymi zasadami Konstytucji Biznesu są między innymi: zasada wolności gospodarczej, domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, przyjazna interpretacja przepisów, proporcjonalność, pewność prawa czy udzielanie informacji - wyliczał Abramowicz.
Ponadto rzecznik poinformował, że dzięki jego działaniom m.in. Ministerstwo Finansów wycofało się z kontrowersyjnego pomysłu paragonu przed płatnością.
Przedstawiciele Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie zadeklarowali ściślejszą współpracę z rzecznikiem małych i średnich przedsiębiorstw. ©℗
(KK)
Na zdjęciu: - Jako rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw chcę działać w oparciu o środowisko przedsiębiorców, dlatego, że przez wiele lat sam nim byłem i znam ich problemy - mówił Adam Abramowicz
Fot. Ryszard PAKIESER