wtorek, 21 maja 2019.
Strona główna > Gospodarka > Rybactwo branżą rozwojową

Rybactwo branżą rozwojową

Rybactwo branżą rozwojową
Data publikacji: 2019-02-16 12:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-14 11:51
Wywietleń: 742 376114

Rybactwo śródlądowe ma duże możliwości rozwoju na Pomorzu Zachodnim - uważają uczestnicy konferencji rybackiej, która się odbyła w piątek (15 lutego) w Zachodniopomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele instytucji, które pomagają w dofinansowaniu tej branży, naukowcy, eksperci oraz użytkownicy akwenów.

- Myślę, że rybactwo to branża ciekawa i rozwojowa nie tylko w regionie, ale także w całym kraju - ocenił dr inż. Adam Tański z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, który na konferencję przygotował prezentację na temat przeżywalności ikry troci wędrownej.

Jak uzasadnił, branżę tę można rozpatrywać dwojako: jako wzrost gospodarczy, bo akwakultura to przyszłość produkcji żywności - ryb, które powinny być spożywane jak najczęściej, ale także jako szansę dla rozwoju turystyki.

- Wiele tych naszych wód, pięknych jezior, rzek, które mamy w regionie, to mekka dla wędkarzy, a wędkarstwo to nie tylko przyjemność - z tyłu bowiem stoi zaplecze dla agroturystyki, dla rozwoju infrastruktury - wyjaśnił naukowiec. - Myślę, że rybactwo i ryby w naszym regionie to przyszłość. Chciałbym też zauważyć, że Pomorze Zachodnie to według mnie jeden z najpiękniejszych zakątków pod względem wędkarskim, ponieważ mamy tutaj i rzeki - nizinną, piękną, szeroką Odrę, rzeki górskie, w których występują pstrągi, lipienie - ale także jeziora, no i dostęp do morza, którego nie mają na przykład nasi przyjaciele z Mazur.

Sandacze w Odrze czy ryby łososiowate w zlewni Iny i Regi - to jego zdaniem magnes dla wędkarzy nie tylko z Polski, ale i zza granicy.

- Jeżeli chodzi o gospodarkę, to mamy kilka dużych, flagowych - można powiedzieć, inwestycji - dodał, podając za przykład fermę łososiową Jurassic Salmon.

II Zachodniopomorskiej Konferencji Rybackiej „Rybactwo śródlądowe w zachodniopomorskim - potencjał i możliwości” towarzyszyła degustacja produktów rybnych, dofinansowana przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.

Tekst i fot. (ek)

 

Rybactwo branżą rozwojową Rybactwo branżą rozwojową Rybactwo branżą rozwojową Rybactwo branżą rozwojową Rybactwo branżą rozwojową Rybactwo branżą rozwojową Rybactwo branżą rozwojową Rybactwo branżą rozwojową

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Markowi Osajdzie

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie