wtorek, 21 maja 2019.
Strona główna > Gospodarka > Rusza budowa statków dla urzędów morskich

Rusza budowa statków dla urzędów morskich

Rusza budowa statków dla urzędów morskich
Data publikacji: 2018-08-19 15:14
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-13 20:42
Wywietleń: 1901 343993

W poniedziałek (20 sierpnia) gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding rozpocznie budowę wielozadaniowych jednostek dla administracji morskiej w Szczecinie i Gdyni. Inwestycję, w tym jej zaawansowanie, zaprezentowano na konferencji, która się odbyła 17 sierpnia w Świnoujściu.

Dwa statki wielozadaniowe są przeznaczone do realizacji zadań statutowych urzędów morskich: w Szczecinie i Gdyni. Zastąpią wysłużone jednostki, czyli „Planetę” i „Zodiaka”.

Przetarg na budowę wygrała stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska, oferując 213 mln 650 tys. zł.

- Jesteśmy po próbach modelowych i ten pierwszy najważniejszy element - definiujący kształt kadłuba i zasadnicze możliwości jednostki - został zakończony - poinformował Zenon Kozłowski, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie ds. oznakowania nawigacyjnego. - Odbiór obydwu statków przewidziany jest na czerwiec 2020 roku.

Piotr Jesion, naczelnik wydziału oznakowania nawigacyjnego, prowadzącego tę inwestycję w UMS, przypomniał, że jest ona współfinansowana przez Unię Europejską w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, a unijny wkład finansowy stanowi 85 proc. wartości projektu. Pozostałe 15 proc. pokrywają środki publiczne, czyli budżet państwa. Instytucją pośredniczącą jest Centralny Urząd Projektów Transportowych.

- Jednostki mają służyć m.in. do wystawiania oznakowania, prowadzenia prac hydrograficznych, do działań SAR-owskich, do zwalczania rozlewów, holowania statków - mówił naczelnik. - Podstawową funkcją będzie lodołamanie. Załoga ma liczyć sześć osób, a 14 - personel specjalistyczny.

Statki są przeznaczone do działania na całym Morzu Bałtyckim.

- Warto jeszcze podkreślić funkcję przeciwpożarową nowych jednostek - uzupełnił dyrektor Kozłowski.

Bartłomiej Pomierski, wiceprezes Remontowej Shipbuilding, zapowiedział, że fizyczna realizacja statków dla urzędów morskich rusza 20 sierpnia.​ Podał, że nowe jednostki będą miały 60 m długości.

- Prędkość jest potwierdzona - powyżej 13 węzłów, napęd spalinowo-elektryczny o mocy ponad 5 tys. kW - wyliczał. - Zdecydowaliśmy o kształcie kadłuba, potwierdziliśmy to w badaniach nie tylko w basenie modelowym w Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku, ale także w próbach manewrowych na jeziorze Wdzydze. Zaznaczył, że stocznia chce, aby jak najwięcej wyposażenia nowych jednostek pochodziło z Polski.

Tekst i fot. (ek)

Rusza budowa statków dla urzędów morskich

Komentarze

Nieśmiało podpowiadam że 75 tys Euro za szt
Można nabyć dwie nowe szybkie łodzie (RHIB) patrolowo-pościgowe z Rijkswaterstaat NL - Holendrzy źle wyspecyfikowali parametry i łodzie zwyczajnie nie radzą sobie na Morzu Północnym ale na wodach śródlądowych za te pieniądze mogłyby być cennym uzupełnieniem floty UMS. (za te łodzie Holendrzy dali prawie mln Euro)
2018-08-27 17:11:42
Andrzej
Był przetarg, można było złożyć najlepszą ofertę, poza tym ta stocznia Gdańska buduje tego typu jednostki na bieżąco i ma zaplecze aby wywiazac sie z kontraktu na czas, to prywatna stocznia z kilku istniejacych w Gdansku wiec my w Szczecinie jestesmy mniej przedsiebiorczy delikatnie mowiac, jak Donald pograzyl SSN pograzyl wielu podwykonawcow z ktorych dzis mogla sie urodzic konkurencyjna prywatna stocznia do tej z Gdanska, wiec w interesie osobistym Donalda bylo wzmocnienie stoczni w Gdansku kosztem Szczecinskiej, mimo ze nie przepadam za dobra zmianą nigdy Donaldowi nie zapomne stronniczosci i braku rownego traktowania.
2018-08-20 07:02:09
.
Dlaczego nie w Szczecinie? Aż tyle promów na pochylniach?
2018-08-19 15:43:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Markowi Osajdzie

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
pap