W centrach logistycznych Amazon kulturę bezpieczeństwa pracy buduje się poprzez… zabawę. Grupa Azoty Police ma elektroniczną platformę zgłaszania zagrożeń. Tym, jak gromadzą i wykorzystują informacje z zakresu BHP, dzieliły się we wtorek (9 maja) firmy duże i małe na seminarium Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie.
Seminarium „Lepsze gromadzenie i wykorzystanie danych BHP" OIP w Szczecinie zorganizował z okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, któremu w tym roku przyświecało takie właśnie hasło. W jego obchody Inspektorat w ten sposób włączył się już po raz piąty. Celem spotkania w szczecińskim oddziale ZUS, jak podkreślił Konrad Pachciarek - p.o. okręgowego inspektora pracy, było przedstawienie pracodawców stosujących ponadprzeciętne standardy w BHP.
- Uroczystości Dnia, który przypada 28 kwietnia, są promowane równolegle przez dwie międzynarodowe organizacje. Międzynarodowa Organizacja Pracy proklamowała go w 2003 roku pod nazwą Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Natomiast organizacje związkowe obchodzą Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych - mówi Dorota Pięta z Centralnego Instytutu Ochron Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego.
Temat tegorocznego Dnia nie jest przypadkowy. MOP uważa bowiem, że dane o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych są często niedoszacowane, niespójne i nierzetelne.
- Nie obejmują wszystkich grup pracowników, na przykład sezonowych, migrantów, samozatrudnionych czy z szarej strefy - tłumaczy Dorota Pięta.
Cały artykuł w "Kurierze Szczecińskim", e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 10 maja 2017 r.
(mag)
Fot. Ryszard Pakieser