Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Rekordowe „Police”

Data publikacji: 26 sierpnia 2015 r. 19:59
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:33
Rekordowe „Police”
 

W pierwszym półroczu Zakłady Chemiczne „Police” wypracowały 107 mln zł zysku netto - ponad dwa razy więcej, niż w takim samym okresie ubiegłego roku. Spółka po raz pierwszy po kilkuletniej przerwie zapłaciła za czerwiec podatek dochodowy. Wcześniej rozliczała jeszcze straty z ubiegłych lat.


- Z jednej strony wolelibyśmy tego podatku nie płacić - mówi Wojciech Naruć, wiceprezes spółki Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police”. - Z drugiej strony jednak się cieszymy, bo zdajemy sobie sprawę, że znaczna część tych pieniędzy wraca do lokalnej społeczności.


Przychody ZCh „Police” wzrosły w ciągu roku o 15 proc. i wyniosły 1,44 mld zł, dając w efekcie 107 mln zł zysku netto. Spółki wypłaciła też 42 mln zł dywidendy.


- Po to funkcjonujemy, żeby tworzyć dodatkowe wartości - mówi Wojciech Naruć. - I dla akcjonariuszy, i dla pracowników. Dobre wyniki przekładają się na dobre wskaźniki. Sytuacja spółki jest stabilna. Dzięki temu możemy sobie pozwolić na tak duże inwestycje, jak warta 1,7 ml zł budowa instalacji do produkcji propylenu.


Wyniki finansowe „Polic” były znacznie wyższe od oczekiwań rynkowych. Są one przede wszystkim efektem zwiększenia sprzedaży nawozów wieloskładnikowych. Spółka sprzedawała ich więcej i jednocześnie uzyskiwała też wyższe ceny.
Budowa największej i najnowocześniejszej w Europie instalacji do produkcji propylenu metodą PDH ma być zrealizowana w ciągu najbliższych czterech lat. Inwestycja jest określana jako „Police II”, a ma za nią odpowiadać specjalnie powołana spółka, która prawdopodobnie będzie się nazywała PDH Polska. Oprócz samej instalacji powstanie też nowy blok energetyczny i będzie rozbudowany terminal chemikaliów płynnych w polickim porcie.


- Rozpoczęliśmy pierwszy etap realizacji tej inwestycji - mówi Anna Podolak, wiceprezes GA ZCh „Police” SA. - Podpisaliśmy umowę na podstawowe prace projektowe i dostawę kluczowych urządzeń. Idziemy zgodnie z harmonogramem, odebraliśmy już pierwsze dokumenty.


Zanotowane w ostatnich dniach spadki kursu akcji polickiej spółki jej kierownictwo tłumaczy słabością polskiej giełdy, której efektem jest duży wpływ zachowań jednych inwestorów na innych. I zachęcają, aby kupować akcje ich firmy, z założeniem, że będzie to inwestycja wieloletnia.©℗


Jarosław SPIRYDOWICZ

Fot. D.GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

tom
2016-02-10 23:20:31
Dobra firma to ta ktora placi podatki, a ZCH POLICE podatku od nieruchomosci nie placa dosc czesto, podatku dochodowego tez nie bo maja czesto strate. Natomiast mieszkaniec Polic lub mala firma nie zostanie z podatku od nieruchomosci i dochodowego nigdy zwolniona. ZCH POLICE to raj dla obsadzania kolesiowego stanowisk i obszar kumoterstwa typowy dla panstwowych organizacji. Takie firmy kochaja Leniny Trockie Marksy Engelsy PIS i Zandbergi. To jest prawda a reszta to statystyka i polprawdy.
Irek
2015-08-28 18:42:22
ZCH Police to jedna z nielicznych firm produkcyjnych w regionie reszta to już tylko hipermarkety....oby Policom wiodło się jak najlepiej
Olka
2015-08-27 16:55:04
ZCH Police to bardzo dobra firma. Radzą sobie na bardzo trudnym rynku nawozowym, gdzie konkurencja jest naprawdę duża. Oby tak dalej bo to największy zakład w regionie i praca dla ludzi!
Szmirek
2015-08-27 06:27:31
Moze odezwą sie te PIS-owskie niedojdy które to tak pyskowały że ośrodkiem decyzyjnym zostaną Puławy. Zaremba i Brudzinski -wydalcie coś.
Anataz
2015-08-26 20:06:16
Świetna firma !!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA