czwartek, 18 lipca 2019.
Strona główna > Gospodarka > Rekordowa skala cyberataków na firmy

Rekordowa skala cyberataków na firmy [FILM]

Rekordowa skala cyberataków na firmy
Data publikacji: 2018-03-19 12:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-13 20:41
Wywietleń: 1454 319013

Według danych F5 Networks, w 2017 roku nastąpił 64 procentowy wzrost liczby cyberataków w sieci. Aż 51 proc. wszystkich ataków przeprowadzono w państwach EMEA, czyli Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, w tym także w Polsce. Czy można uchronić firmę przed coraz bardziej zaawansowanymi działaniami cyberprzestępców?

Cyberataki o niespotykanej dotychczas skali, sprawiły, że zeszły rok upłynął pod znakiem bezpieczeństwa w sieci. Bardzo odczuwalne były ataki typu flood, wykorzystujące User Diagram Protocol (UDP), które stanowiły około 25 proc. wszystkich zarejestrowanych uderzeń w systemy. Pierwszy kwartał tego roku pokazuje nam nasilenie ataków wolumetrycznych, czyli takich, które przez dużą ilość ruchu atakują infrastrukturę firmy. Potrafi to doprowadzić do zablokowania strony oraz urządzeń takich jak switche czy routery. W 2017 roku zaobserwowaliśmy ogólny wzrost liczby ataków o 64%, co stanowi bardzo duży skok. Nie ma chyba firmy, która może powiedzieć, że nie jest potencjalnie zagrożona – mówi newsrm.tv Kamil Woźniak, SOC Manager, F5 Networks.

               

Zintensyfikowana aktywność cyberprzestępców sprawiła, że firmy coraz bardziej skupiają się na temacie bezpieczeństwa w sieci. W efekcie, w samym tylko regionie EMEA nastąpiło zwiększenie o 100 proc. liczby wdrożeń w firmach technologii Web Application Firewall (WAF), czyli zapory sieciowej chroniącej aplikacje webowe. Co więcej, aż o 76 proc. zwiększono liczbę wdrożeń systemów zwalczających oszustwa, a o 58 proc. wzrosło zainteresowanie rozwiązaniami zabezpieczającymi przed atakami DDoS (równoczesny atak na system komputerowy, przeprowadzany z wielu komputerów). Ataki wolumetryczne typu DDoS, które mają na celu uniedostępnienie stron, aplikacji, czy bankowości są coraz bardziej precyzyjne. Ataki w warstwie siódmej, typowo na aplikacje mają miejsce kilka razy albo kilkadziesiąt razy w ciągu minuty. Obszar EMEA, w którym znajduje się również Polska, jest na pierwszej linii frontu – zanotowano w nim aż 51% wszystkich ataków w roku 2017 – wyjaśnia Kamil Woźniak.

Czy firmy mogą powstrzymać inwazję na swoje systemy komputerowe? Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej zaawansowane metody ataku, dlatego bardzo ważnym jest, aby specjaliści odpowiedzialni za sieci IT podnosili swoje kwalifikacje. W tym celu F5 Networks ogłosiła niedawno program Super-NetOps. Jest to program darmowych szkoleń, przeznaczonych właśnie dla osób odpowiedzialnych za sieci IT. Dzięki tym szkoleniom specjaliści odpowiedzialni za działanie sieci będą mogli szybciej dostrzegać i reagować na pojawiające się ataki – podpowiada Ireneusz Wiśniewski, Dyrektor Zarządzający, F5 Networks.

Źródło: Newsrm.tv

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie