Poniedziałek, 15 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Rekordowa skala cyberataków na firmy [FILM]

Data publikacji: 19 marca 2018 r. 12:07
Ostatnia aktualizacja: 13 listopada 2018 r. 20:41
Rekordowa skala cyberataków na firmy
 

Według danych F5 Networks, w 2017 roku nastąpił 64 procentowy wzrost liczby cyberataków w sieci. Aż 51 proc. wszystkich ataków przeprowadzono w państwach EMEA, czyli Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, w tym także w Polsce. Czy można uchronić firmę przed coraz bardziej zaawansowanymi działaniami cyberprzestępców?

Cyberataki o niespotykanej dotychczas skali, sprawiły, że zeszły rok upłynął pod znakiem bezpieczeństwa w sieci. Bardzo odczuwalne były ataki typu flood, wykorzystujące User Diagram Protocol (UDP), które stanowiły około 25 proc. wszystkich zarejestrowanych uderzeń w systemy. Pierwszy kwartał tego roku pokazuje nam nasilenie ataków wolumetrycznych, czyli takich, które przez dużą ilość ruchu atakują infrastrukturę firmy. Potrafi to doprowadzić do zablokowania strony oraz urządzeń takich jak switche czy routery. W 2017 roku zaobserwowaliśmy ogólny wzrost liczby ataków o 64%, co stanowi bardzo duży skok. Nie ma chyba firmy, która może powiedzieć, że nie jest potencjalnie zagrożona – mówi newsrm.tv Kamil Woźniak, SOC Manager, F5 Networks.

               

Zintensyfikowana aktywność cyberprzestępców sprawiła, że firmy coraz bardziej skupiają się na temacie bezpieczeństwa w sieci. W efekcie, w samym tylko regionie EMEA nastąpiło zwiększenie o 100 proc. liczby wdrożeń w firmach technologii Web Application Firewall (WAF), czyli zapory sieciowej chroniącej aplikacje webowe. Co więcej, aż o 76 proc. zwiększono liczbę wdrożeń systemów zwalczających oszustwa, a o 58 proc. wzrosło zainteresowanie rozwiązaniami zabezpieczającymi przed atakami DDoS (równoczesny atak na system komputerowy, przeprowadzany z wielu komputerów). Ataki wolumetryczne typu DDoS, które mają na celu uniedostępnienie stron, aplikacji, czy bankowości są coraz bardziej precyzyjne. Ataki w warstwie siódmej, typowo na aplikacje mają miejsce kilka razy albo kilkadziesiąt razy w ciągu minuty. Obszar EMEA, w którym znajduje się również Polska, jest na pierwszej linii frontu – zanotowano w nim aż 51% wszystkich ataków w roku 2017 – wyjaśnia Kamil Woźniak.

Czy firmy mogą powstrzymać inwazję na swoje systemy komputerowe? Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej zaawansowane metody ataku, dlatego bardzo ważnym jest, aby specjaliści odpowiedzialni za sieci IT podnosili swoje kwalifikacje. W tym celu F5 Networks ogłosiła niedawno program Super-NetOps. Jest to program darmowych szkoleń, przeznaczonych właśnie dla osób odpowiedzialnych za sieci IT. Dzięki tym szkoleniom specjaliści odpowiedzialni za działanie sieci będą mogli szybciej dostrzegać i reagować na pojawiające się ataki – podpowiada Ireneusz Wiśniewski, Dyrektor Zarządzający, F5 Networks.

Źródło: Newsrm.tv

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA