poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Przewozy masowe. Kryzys się pogłębia

Przewozy masowe. Kryzys się pogłębia

Przewozy masowe. Kryzys się pogłębia
Data publikacji: 2015-11-23 13:28
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1722 40566
W miniony piątek indeks przewozów masowych (BDI) osiągnął rekordowo niski poziom, spadając poniżej 500 punktów. W tym tygodniu trzeba się liczyć z dalszym spadkiem stawek frachtowych masowców z powodu katastrofy w kopalni żelaza Samarco w Brazylii.  

– W przyszłości może być jeszcze gorzej – zapowiada Ralph Leszczynski, jeden z brokerów w Singapurze. – Popyt na rudę żelaza w Chinach jest obecnie bardzo niski.

Sytuację pogorszyła katastrofa w kopali rudy żelaza Samarco, do której doszło 5 bm. Zapory podtrzymujące odpady zawaliły się, zabijając 11 ludzi. Zmniejszyło to także eksport rudy żelaza z Brazylii (a jest głównym obok Australii eksporterem rudy na świecie).

– Można się spodziewać, że przez katastrofę eksport rudy żelaza w grudniu zmniejszy się o 3,5 mln ton – twierdzi Leszczynski. – Statki, które miały ją przewieźć, zostały odstawione do portów, gdzie przynoszą głównie straty.

Rynek przewozów masowych zmaga się w tym roku z ogromnym kryzysem. Spadek popytu na stal i węgiel, przy utrzymującej się dużej nadpodaży tonażu, sprawiają, że wpływy z eksploatacji masowców nie pokrywają kosztów operacyjnych, nie mówiąc już o dodatkowych, związanych ze spłatą kredytów (obecnie flota masowców na świecie jest rekordowo młoda, a więc obciążona hipoteką).

– Szczególnym wyzwaniem będzie pierwsza połowa 2016 roku, gdyż wtedy pojawi się dużo nowych jednostek – uważa Christos Begleris, dyrektor finansowy Star Bulk.

Podobnego zdania są szefowie innych światowych firm armatorskich. W tym roku zanotowano pierwsze upadki przedsiębiorstw z tego sektora (Daiichi Chuo Kisen Kaisha zwrócił się do rządu japońskiego o ochronę od wierzycieli, a Global Maritime Investment Cyprus Ltd ogłosił bankructwo).©℗ (ek)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy