Sobota 21 maja 2022r. 
REKLAMA

Przelali zaliczkę na duży dok dla „Gryfii”

Data publikacji: 2021-01-27 23:37
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-28 13:05
Przelali zaliczkę na duży dok dla „Gryfii”
 

Szczegóły dotyczące finansowania nowego doku pływającego dla Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” w Szczecinie przybliżono na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w czwartek (21 stycznia). Jak podkreślali przedstawiciele władz spółki, program inwestycyjny, który ma zapewnić dalsze funkcjonowanie szczecińskiej remontówce, zakłada modernizację jej majątku, a kluczowym przedsięwzięciem jest nowy dok. Ma być gotowy za 1,5 roku.

„Gryfia” jesienią ub. roku informowała, że podpisała kontrakt dotyczący tej inwestycji z Funduszem Rozwoju Spółek i wykonawcą – Szczecińskim Parkiem Przemysłowym (dawniej Stocznią Szczecińską). Wiceprezes FRS Joanna Walichnowska mówiła, że wartość całego przedsięwzięcia jest rzędu 160 mln zł.

– Nowy dok nr 8, o konstrukcji monolitycznej, zostanie zaprojektowany i wybudowany w Szczecinie – podała MSR „Gryfia”.

Jaki będzie nowy dok Gryfii 

Dok ma mieć nośność ok. 27 tys. ton (długość całkowitą – ok. 235,6 m). Będzie posadowiony przy nabrzeżu Gdyńskim, w miejscu starego, 80-letniego doku nr 1. Spółka podkreśliła, że dzięki temu możliwe będzie m.in. remontowanie promów typu ro-pax eksploatowanych w rejonie Morza Bałtyckiego i Północnego, jednostek specjalistycznych, jak np. do przewozu propylenu i polipropylenu oraz zapewnienie możliwości obsługi statków wpływających do portu Szczecin po pogłębieniu toru wodnego do 12,5 m.

– Nowy dok pozwoli nam zwiększyć przychody o ok. 50 proc. – mówił na ubiegłotygodniowym posiedzeniu komisji sejmowej Krzysztof Zaremba, prezes MSR „Gryfia”, dodając, że to pierwsza tak duża inwestycja w tej stoczni od 30 lat, kiedy to zbudowano dok nr 5 o nośności 17 tys. ton.

Dyrektor naczelny „Gryfii” Artur Trzeciakowski przypomniał strukturę transakcji, podkreślając, że dok został zamówiony przez FRS, który finansuje budowę i będzie jego właścicielem. Dodatkowo wyjaśnił, że stocznia weźmie go w 30-letni leasing (z możliwością późniejszego wykupu).

– Żeby ten dok mógł pracować, potrzebne są inwestycje infrastrukturalne – zaznaczył, wymieniając wśród nich rozbiórkę obecnie istniejącego pirsu, przy którym stoi dok nr 1 i podnośnik, budowę nowego pirsu, modernizację nabrzeża Gdyńskiego, budowę głębi dokowej i przecisk kabla energetycznego pod nurtem Odry. – Wartość tych inwestycji ma zostać pokryta ze środków własnych „Gryfii”.

Środki te mają pochodzić ze zbycia aktywów w Świnoujściu. Chodzi o tereny tamtejszego oddziału, wystawione na sprzedaż za nieco ponad 58 mln zł.

Zaliczka nie tylko na projekt doku

Wiceprezes FRS potwierdziła przedstawioną strukturę finansowania.

– Finanse na ten cel są zabezpieczone – powiedziała J. Walichnowska. – Realizacja prac związanych z budową doku już się w zasadzie rozpoczęła, kontrakt wszedł w życie. Trwają teraz prace związane z projektowaniem.

Poinformowała, że FRS przelał pierwszą zaliczkę. Jak tłumaczyła, będzie ona przeznaczona nie tylko na prace projektowe, ale również na zakup potrzebnych urządzeń dokowych (np. żurawi), których sprowadzenie wiąże się z długim okresem oczekiwania.

Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

obserwator
2021-01-28 22:51:50
kolejny wałek finansowy więc rozpoczęty, doku nie będzie tak samo jak promu, w FRSie za ten syf pani już nawet awansowała z wice na prezes :-D byle do wyborów po przelewać mln zł dalej z ministerstw na sztuczne spółki typu FRSy aby przelewać na w/w trupy sterowane rpzez klakierów politycznych wiedzących gdzie i komu dalej przelewać te pieniądze aby za 3 lata z nich korzystać i znikną jak już 12 mln które poszły na prom i nikt jie wie gdzie :-D taki partyjny program "nasze świnie +"
Syaz
2021-01-28 21:17:15
18 miesięcy to było 3 miesiące temu, gruby politolog na antenie Radia szczecin się na radio Maryja zaklinal, więc zostało 15, klamcy, niszczyciele
doker
2021-01-28 12:42:39
Dobrze że jest ta inwestycja w dok. To powiększy możliwości stoczni.
Quistorp
2021-01-28 11:39:16
dp....[ powiedziała Wiceprezes(ka) FRS J. Walichnowska.../..Poinformowała, że FRS przelał pierwszą zaliczkę. Jak tłumaczyła, będzie ona przeznaczona nie tylko na prace projektowe, ale również na zakup potrzebnych urządzeń dokowych (np. żurawi), których sprowadzenie wiąże się z długim okresem oczekiwania.]....A kim, , lub jakież to tajemnicze biuro konstrukcyjne będzie realizowało, (a potem prowadziło i nadzorowało!) ten projekt. Przecież nie partyjni kolesie (!!) i znajomi królika!!! Jeśli FRS przelał, to ja jako podatnik mojego państwa ( i miliony innych obywateli) chcę wiedzieć komu przelano te pieniądze. Bezprzetargowe działania, śmierdzą na kilometr korupcją.
Stoczniowcy
2021-01-28 11:33:04
Tak chcą wybudować też za zagrabione pieniądze ze Świnoujścia tą szajka szczecińska za naszą krzywdę ale może im w gardle ten dok stanie życzymy pasma niepowodzeń za wyrzucenie nas z pracy i kradzież całego świnoujskiego majątku jak oni mogą patrzeć na siebie te bestie
@ lisek
2021-01-28 10:24:50
Gul skoczy jak ten prom w końcu zwodują. Narazie to jest tylko przelewanie kasy z jednego konta na drugie.
Lisek
2021-01-28 08:59:02
Teraz gul skacze wszystkim tym krzykaczom co przeszkadzają
The Bil
2021-01-28 08:36:40
Yhm, ta, napewno...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA