niedziela, 20 maja 2018.
Strona główna > Gospodarka > Przeładunki w górę

Przeładunki w górę

Przeładunki w górę
Data publikacji: 2016-08-18 20:25
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 768 149010

W portach w Szczecinie i Świnoujściu przeładowano w lipcu o prawie 16 proc. towarów więcej niż rok temu. Również wyniki dotyczące pierwszych siedmiu miesięcy są lepsze niż w analogicznym okresie 2015 r. – przeładunki wzrosły o blisko 4 proc.

– Lipcowe wzrosty dotyczą niemal wszystkich grup towarowych – informuje Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. – Wśród nich prym wiodą zboża oraz paliwa ze wzrostem na poziomie odpowiednio 120,4 oraz 102,7 proc. Rynek zbóż jest bardzo perspektywiczny. W tej grupie obserwujemy stałą tendencję wzrostową.Działalność rozpoczyna spółka Szczecin Bulk Terminal, która dzierżawi elewator zbożowy „Ewa”.

Dodajmy, że na wzrost przeładunków paliw wpłynęło uruchomienie terminalu LNG w Świnoujściu.

– W lipcu bardzo dobry wynik odnotowano także w przypadku rudy, gdzie wzrost wyniósł 76,3 proc. – zaznacza M. Woźniak-Lewandowska. – Tutaj zauważalna jest stałość dostaw. Przez porty w Szczecinie i Świnoujściu ruda trafia do odbiorców krajowych oraz z państw położonych na południe od Polski, głównie Czech i Słowacji. Jeśli chodzi o drobnicę, obsłużono jej więcej o 4,9 proc., co wiąże się ze stałym wzrostem ruchu towarowego na Terminalu Promowym w Świnoujściu.

Były też spadki. Dotyczyły węgla – o 0,3  proc. oraz towarów z grupy inne masowe – o 19,9 proc. W przypadku węgla spadki utrzymują się od zeszłego roku.

– Spedytorzy wybierają sąsiednie porty z powodu ograniczeń nawigacyjnych toru wodnego Świnoujście-Szczecin, dlatego konieczne jest jego pogłębienie do 12,5 m – wyjaśnia M. Woźniak-Lewandowska. – Z kolei na znaczny spadek w grupie inne masowe wpłynęły mniejsze dostawy kruszywa, co jest m.in. związane z zakończeniem budowy fabryki produkującej fundamenty morskich elektrowni wiatrowych w Szczecinie. O ile wcześniej – gdy inwestycja trwała – miesięcznie do portu z tym ładunkiem wpływało kilkanaście statków, tak obecnie tylko jeden.

Mimo trudnej sytuacji na rynku kontenerów, w tej grupie odnotowano w lipcu dwucyfrowy wzrost (17,5 proc.). Również ogólny wynik za siedem miesięcy br. jest dodatni. Obsłużono o 5,2 proc. więcej kontenerów niż rok wcześniej.

Przez pierwsze siedem miesięcy spółki portowe przeładowały łącznie o 3,9 proc. towarów więcej niż w tym samym okresie 2015 roku. W przypadku zboża zanotowano wzrost o 9,7 proc., drobnicy – o 11,8 proc., a paliw – o 14,6 proc. Spadły natomiast (o 7,5 proc.) przeładunki węgla, rudy (4,9 proc.) i towarów z grupy inne masowe (14,8 proc.). (ek)

Fot. Bulk Cargo Port Szczecin

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy