Według danych GUS w czerwcu 2017 r. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 11,6 proc. r/r, z kolei produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 4,5 proc. r/r.
Anna Kornacka, Prezeska Zarządu ZPPZ Lewiatan: Sytuacja ta wynika prawdopodobnie z podjęcia inwestycji infrastrukturalnych z wykorzystaniem funduszy unijnych, zarówno na poziomie centralnym, jak i w poszczególnych regionach oraz ze zwiększonych wpływów do budżetu państwa. Trudno określić czy zmiana ta jest trwała, ponieważ wzrost produkcji w podmiotach prowadzących specjalistyczne roboty, stanowiący bazę dla inwestycji infrastrukturalnych, jest dość słaby – zaledwie o 4 proc. Niepokojący jest także słaby wzrost (jedynie o 1,2 proc.) w przedsiębiorstwach zajmujących się wznoszeniem budynków.
Aleksandra Turbaczewska, ekspertka ds. rynku pracy : Poprawa sytuacji w budownictwie jest niezwykle istotna nie tylko dla wzrostu gospodarczego, ale przede wszystkim dla firm budowlanych, zwłaszcza z sektora MŚP, dla których rosnąca produkcja stanowi często nie tyle o rozwoju, co o przetrwaniu na rynku. Wzrosła również produkcja sprzedana przemysłu, choć towarzyszyły jej znaczne wahania w ostatnich miesiącach. Do ich przyczyn zaliczyć można zamówienia eksportowe. W miesiącach o wysokiej dynamice wyraźnie dominują firmy z branż eksportowych. Rynek krajowy, a zwłaszcza jego część inwestycyjna, nie ruszyła jeszcze w tempie, które pozwala na stabilny wzrost produkcji sprzedanej całego przemysłu.