niedziela, 12 lipca 2020.
Strona główna > Gospodarka > Pracownicze Plany Kapitałowe - kolejne instytucje finansowe informują o zainteresowaniu pracodawców

Pracownicze Plany Kapitałowe - kolejne instytucje finansowe informują o zainteresowaniu pracodawców

Pracownicze Plany Kapitałowe - kolejne instytucje finansowe informują o zainteresowaniu pracodawców
Data publikacji: 2019-07-06 13:58
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:11
Wywietleń: 1688 401240

TFI Allianz Polska, czy Esaliens TFI to kolejne instytucje finansowe - oferujące prowadzenie i zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK) - które informują o zainteresowaniu ich ofertami przez pracodawców.

Zgodnie z prawem, od poniedziałku, 1 lipca pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób wchodzą do systemu PPK. Co kolejne pół roku - aż do stycznia 2021 r. - system PPK będzie wprowadzany w coraz mniejszych przedsiębiorstwach.

Do ewidencji PPK, prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju, wpisano już 19 instytucji oferujących prowadzenie i zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi.

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Allianz Polska poinformowało PAP, że ma ponad 20 klientów, którzy potwierdzili wybór tego TFI jako instytucji finansowej prowadzącej PPK.

- Pracodawcy bardzo wysoko oceniają zakres wsparcia na etapie wdrożenia i obsługi programu łącznie z rozwiązaniem informatycznym, doświadczeniem w prowadzeniu programów emerytalnych - przekazano PAP.

Esaliens Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych poinformowało, że każdego dnia dostaje zaproszenia na finalne rozmowy z pracodawcami, i zawiera z nimi umowy.

Na etapie rozmów i negocjacji z klientami jest Santander Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.

W tym tygodniu o AXA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych przekazało PAP, że podpisało kilkadziesiąt listów intencyjnych i negocjowane są finalne umowy z firmami z sektorów m.in. finansowego, mediów, meblarskiego, produkcyjnego, budowlanego, sprzedaży detalicznej, produkcji żywności, szpitalnego, telekomunikacyjnego, konsultingu, badania opinii publicznej. Także Aviva Investors Poland Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych poinformowała PAP o zawarciu kilkudziesięciu deklaracji ws. PPK; jest w trakcie podpisywania umów.

W poniedziałek przedstawiciele PZU poinformowali, że w pierwszych godzinach funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych TFI PZU zawarło kilkadziesiąt umów o zarządzenie PPK.

Instytucjami finansowymi, które mogą oferować zarządzanie środkami gromadzonymi w ramach PPK, są wyłącznie: Fundusz Inwestycyjny, zarządzany przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI); Fundusz Emerytalny, zarządzany przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne (PTE) albo Pracownicze Towarzystwo Emerytalne (PrTE); Zakład Ubezpieczeń.

W systemie PPK uczestniczą wyłącznie instytucje finansowe zarządzane przez podmioty wpisane do ewidencji PPK.

Oszczędności emerytalne w ramach PPK tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców wyniosą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik, przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc. Pracodawca ma wpłacać 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika.

Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo w pierwszym roku pracownicy otrzymają także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys szacuje, że w II półroczu br. PPK powinno utworzyć ok. 2,5 tys. firm.

(PAP)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

amelka
Dokładnie mam podobnie moje szefostwo jakby mogło to nic by nie wypłaciło poza to co musi.Dobrze że my jako pracownicy mamy wybór i jak nie chcemy należeć do PPK do mozemy sie wypisac.Ale całe szczęście pracodawcy nie mogą tak zrobić jak my.dobrze że ktoś nad tym pomyślał w taki sposób. A co do samego PPK myślę że zda egzamin.
2019-07-19 00:13:17
Mirek
Ja to akurat mam wrażenie ze do tej pory to raczej mniej skubał szef a nie ppk które w sumie dopiero weszlo. Ani złamanego grosza wiecej niz musi - NIC czy swieta czy cokolwiek - NIC, zadnej pensji. O ppk jak sie pewnie dowiedzial to bankowo dostał drgawek. I dobrze - niech płaci co moje
2019-07-09 22:35:44
kamil
każdy ładnie opisuje ppk ale co ma robić skoro niczego innego nie ma? lepsze to niż nic, czekanie na gołą emeryturę nic nieda
2019-07-09 11:50:21
już raz to przeżyłem
Kolejne OFE ?
2019-07-09 10:45:50
zus-bis
takie inne skubanie pracownika.
2019-07-07 22:05:35

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie