Poniedziałek 08 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Jak na emeryturę, to lepiej nie od czerwca

Data publikacji: 2019-06-01 13:02
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:11
Jak na emeryturę, to lepiej nie od czerwca
 

Wysokość naszej emerytury zależy także od momentu, w którym na nią przejdziemy. Ci, którzy zdecydują się na ten krok w czerwcu, mogą się spodziewać niższego świadczenia. Wszystko przez waloryzację.

Warto wiedzieć, że od tego, kiedy zdecydujemy się przejść na emeryturę, będzie zależała jej wysokość. Najbardziej niekorzystnym miesiącem dla przyszłych emerytów jest czerwiec. To z powodu waloryzacji składek i kapitału początkowego.

- Są dwa rodzaje waloryzacji: roczna oraz kwartalna - informuje Karol Jagielski, rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego. - Roczna, która przeprowadzana jest 1 czerwca, dotyczy składek zapisanych na naszym koncie na 31 stycznia. Nie uwzględnia ona składek zewidencjonowanych po styczniu. Dlatego waloryzacja roczna uzupełniona jest przez waloryzację kwartalną. Czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają wyłącznie waloryzacji rocznej. W praktyce oznacza to, że osoby które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu mogą mieć świadczenie niższe, niż gdyby zrobiły to w innym miesiącu. 

Przykładowo - jeśli ktoś przejdzie na emeryturę między styczniem a czerwcem, składki będą zwaloryzowane dwukrotnie: rocznie (z uwzględnieniem wskaźnika waloryzacji za poprzedni okres) i kwartalnie. Podobnie będzie, jeśli złożymy wniosek między lipcem a grudniem, w tym wypadku waloryzacja również będzie podwójna.

Waloryzacje kwartalne nie są takie same. Zazwyczaj najwyższa jest w I kwartale (marzec), ponieważ wynika to ze wzrostu przypisu składek w stosunku do czwartego kwartału poprzedniego roku.

Wszyscy, którzy mają wątpliwości i pytania dotyczące emerytury mogą skorzystać w każdej placówce ZUS z porady doradcy emerytalnego.

(a)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czyli najlepiej jest...
2019-06-02 00:30:07
Pracowac az do Smierci i "pasc" w Zakladzie pracy lub na zajmowanym Stanowisku !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA