Czwartek, 23 maja 2024 r. 
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Umowy zlecenia objęte składkami na ZUS

Data publikacji: 13 maja 2024 r. 11:56
Ostatnia aktualizacja: 13 maja 2024 r. 12:15
Pracodawcy komentują: Umowy zlecenia objęte składkami na ZUS
 

ZPPZ: W 2023 roku ok. 19% pracowników w naszym kraju zdecydowało się na dodatkową pracę (dane z 49. edycji Monitora Rynku Pracy realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad). Według zapowiedzi Rządu od 2025 roku wszystkie umowy zlecenia zostaną objęte składkami na ZUS.

Monika Olszewska, Ekspertka ds. rynku pracy przy zarządzie Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego, prezeska zarządu MRM Consulting Monika Olszewska sp. z o.o.

Od nowego roku wszytskie umowy zlecenia zostaną objęte składkami na ZUS. Jest to jeden z punktów Krajowego Programu Reform, który dotyczy ograniczenia segmentacji na rynku pracy. Reforma ta ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa społecznego osób, które wykonują pracę zarobkową. Składkami na ubezpieczenie społeczne mają zostać objęte wszystkie umowy cywilnoprawne (wyjątek stanowić będą umowy zlecenia zawierane z uczniami szkół średnich oraz ze studentami do 26-go roku życia).
Dla pracodawców oznacza to kolejne podwyższenie współpracy z osobami fizycznymi. Potrzebna jest dyskusja na temat skutków i terminu wdrożenia tego rozwiązania.

Tomasz Bieńkowski, Prezes zarządu IQ Consulting, Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego

Proponowane rozwiązanie jakim jest oskładkowanie wszystkich umów zlecenia zmniejszy i tak już małą podaż pracy. Pogorszy się sytuacja osób aktywnych oraz niektórych osób korzystających z urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego, które korzystają z możliwości wykonywania dodatkowych zleceń. Może także dojść do wzrostu umów nierejestrowanych.
Aktualnie pierwsza zawarta umowa zlecenia (jeśli osiągane jest minimalne wynagrodzenie), jest przedmiotem ubezpieczenia emerytalno - rentowego, a nowe składki mają dotyczyć umów dodatkowych, kolejnych. Warto zauważyć, że nie jest jasno sprecyzowane czy ta zmiana będzie dotyczyć umów o dzieło.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA