Niedziela, 02 kwietnia 2023 r. 
7 szczecin
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Stopa bezrobocia bez większych zmian

Data publikacji: 11 grudnia 2020 r. 11:55
Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia 2020 r. 11:55
Pracodawcy komentują: Stopa bezrobocia bez większych zmian
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Według szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii bezrobocie w listopadzie wyniosło 6,1%, a więc pozostaje na niezmienionym poziomie od czerwca.

Ksenia Malinowska, World People, członkini ZPPZ: W ubiegłym miesiącu liczba osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy wyniosła 1,026 mln, a więc wzrosła o 7,8 tys. w porównaniu z końcówką października. Jest to jednak mniejszy wzrost niż ten obserwowany w poprzednim roku. Warto zauważyć, że celem dotychczasowych i kolejnych tarcz antykryzysowych jest przede wszystkim utrzymanie zatrudnienia, a więc firmy korzystające ze wsparcia nie mają możliwości zwolnienia pracowników, na których otrzymali wsparcie. Dodatkowo, w opublikowanych danych nie znajduje odzwierciedlenia rosnąca liczba zgłoszeń zwolnień grupowych. Mimo, iż nie ma pewności, że wszystkie zgłoszenia zostaną zrealizowane, to mogą przyczynić się do zmniejszenia wskaźnika stabilności zatrudnienia.

Łukasz Żak, Żak Legal Support Office, ekspert ZPPZ ds. współpracy międzynarodowej przedsiębiorstw: Brak przyrostu bezrobocia może być efektem rozwiązań proponowanych w tarczach antykryzysowych czy też tymczasowego wstrzymania pracodawców przed podjęciem decyzji o zwolnieniu pracowników licząc na poprawę obecnej sytuacji. Wpływ mogą mieć również kwestie związane z trwającymi okresami wypowiedzeń, które zostały dokonane w miesiącach poprzednich. Wiele osób bezrobotnych odczuwa obawy lub nawet niechęć wynikającą z osobistych przekonań, aby zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy. W związku z mnogością zadań, z jakimi obecnie zmaga się PUP, mogą się także pojawiać trudności w zrealizowaniu takiej usługi. Jednocześnie należy zauważyć, że konsekwencje obecnych ograniczeń w gospodarce wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19 mogą przynieść realny wzrost bezrobocia w pierwszym kwartale przyszłego roku.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA