wtorek, 19 stycznia 2021r.

Pracodawcy komentują: Skutki drugiej fali pandemii odczuwalne na rynku pracy

Data publikacji: 2020-12-28 18:32
Ostatnia aktualizacja: 2020-12-31 23:44
Pracodawcy komentują: Skutki drugiej fali pandemii odczuwalne na rynku pracy
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: W listopadzie br. w sektorze przedsiębiorstw liczba zatrudnionych wynosiła 6318,9 tys. pracowników, a więc o 1,2% mniej niż w poprzednim miesiącu. W ujęciu rocznym wynagrodzenia wzrosły o 4,9%.

Wojciech Jurek, Personel Partner, członek ZPPZ: Rynek pracy zaczyna odczuwać konsekwencje wprowadzanych ograniczeń i skutki pandemii. Urzędy pracy sygnalizują, że w tym roku pojawiło się więcej zgłoszeń zwolnień grupowych niż w roku ubiegłym. Można się ich spodziewać zwłaszcza w branży hotelarskiej, gastronomicznej, turystycznej czy eventowej i targowej. Tarcza branżowa oferuje wsparcie pozwalające przedsiębiorcom na przetrwanie kilku miesięcy, jednak bez powrotu do swego rodzaju normalności, a przynajmniej takiej jak w okresie wakacyjnym, musimy mieć na uwadze możliwość zmniejszenia liczby osób pracujących, a nawet upadłości niektórych firm.

Tomasz Bieńkowski, właściciel IQ Consulting, członek ZPPZ: W obecnej sytuacji wzrost przeciętnego wynagrodzenia może wydawać się zaskakujący. Wpływ mogło mieć zmniejszenie zatrudnienia wśród osób najniżej zarabiających lub też dodatkowe profity do wynagrodzeń w firmach mających możliwość stałego rozwoju (np. e-commerce, logistyka i transport). Listopadowe dane nie ukazują jednak w pełni skutków ograniczenia działalności dla wybranych branż, wiele może się zmienić po narodowej kwarantannie ogłoszonej 17 grudnia. W najbliższych miesiącach sytuacja na rynku pracy będzie podlegała znaczącym zmianom – możemy prognozować spadek liczby osób pracujących i wzrost bezrobocia oraz zahamowanie dotychczasowego wzrostu płac.

Komentarze

Tylko...!!!
2020-12-31 23:36:56
Prywatna inicjatywa ... jest jeszcze baradziej w stanie wydzwignac Gospodarke i Polska w roku 2021... !/!

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ