Czwartek 01 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Przemysł zwolnił, budownictwo przyspieszyło

Data publikacji: 2018-10-04 23:11
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-13 20:42
Pracodawcy komentują:  Przemysł zwolnił, budownictwo przyspieszyło
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Jak podaje GUS produkcja sprzedana przemysłu w ujęciu rocznym wzrosła w sierpniu o 5 proc. w porównaniu do lipcowych 10,3 proc. Produkcja budowlano-montażowa była wyższa o 20 proc.

Anna Kornacka, Prezeska ZPPZ:

- W sierpniu przemysł nieco zwolnił – tempo jego wzrostu było najniższe w tym roku i niższe niż w roku ubiegłym (8,8 proc.). Pogorszenie koniunktury zapowiadał spadek wskaźnika PMI – osiągnął najniższy poziom od października 2016 r. Sierpniowe dane wskazują, że dynamika produkcji przemysłowej w kolejnych miesiącach nie będzie wysoka, jednak nie należy spodziewać się jej gwałtownego zahamowania. Wpływ na kondycję przemysłu będzie miała obecna sytuacja w handlu międzynarodowym.

Aleksandra Turbaczewska, ekspertka ZPPZ ds. rynku pracy:

- Zanotowano najniższy wzrost nowych zamówień eksportowych w strefie euro od dwóch lat. Zagrożeniem dla przemysłu jest wciąż brak wykwalifikowanych pracowników – sierpniowy wzrost zatrudnienia był najniższy od grudnia 2016 r. Dobrze natomiast radzi sobie produkcja budowlano-montażowa, która wzrosła o 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. Jednak sytuacja ta może ulec zmianie – brakuje ponad 100 tys. pracowników, rośnie zadłużenie przedsiębiorstw, drożeją materiały budowlane. Rosnące ceny prądu także wpływają na wyższe ceny materiałów dla budownictwa.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA