Sobota 04 lutego 2023r. 
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Gospodarka w dobrej formie

Data publikacji: 2018-08-16 22:49
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-07 14:16
Pracodawcy komentują: Gospodarka w dobrej formie
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Wskaźnik PKB w drugim kwartale 2018 r. wzrósł o 5,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym.

Aleksandra Turbaczewska, ekspertka ZPPZ ds. rynku pracy: 

- Mimo wcześniejszych obaw związanych ze spowolnieniem w strefie euro to już drugi kwartał z rzędu, kiedy gospodarka rozwija się w tempie powyżej 5 proc. Motorem napędowym jest z pewnością popyt krajowy, który wzmaga dobra sytuacja na rynku pracy. Bezrobocie wciąż utrzymuje się na niskim poziomie, nie ma większych trudności w znalezieniu nowej pracy, a wynagrodzenia rosną – według prognoz mogą być wyższe o 3,8 proc.

Szymon Różański, Wodociągi Zachodniopomorskie, członek ZPPZ: 

- Przyspieszyły inwestycje, w szczególności te publiczne. W pierwszym kwartale 2018 r. wzrosły o 8,1 proc. w ujęciu rocznym, a w kolejnych miesiącach dynamika ich wzrostu będzie wyższa. Również dla eksporterów drugi kwartał był udany – gospodarka Niemiec przyspiesza, a tam trafia niemal 28 proc. naszego eksportu. W drugiej połowie roku prawdopodobnie nie uda się utrzymać wzrostu PKB na poziomie 5 proc. Choć w trzecim kwartale może zbliżyć się do tego poziomu, to w czwartym będzie już jednak znacznie niższe.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Szymon Różański
2018-08-17 22:26:50
Przyspieszyły inwestycje... dynamika ich wzrostu będzie większa... eksporterzy świętują, bo gospodarka Niemiec, z którą są powiązani przyspiesza... to przesłanki do wysunięcia wniosków. Wnioski... w drugiej połowie roku nie uda się utrzymać wzrostu PKB... Hmmm... oby wody w wodociągach nie zabrakło przy takiej logice zatrudnionych tam ekspertów.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA