Sobota, 23 września 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Kupujemy mniej i tniemy wydatki

Data publikacji: 12 września 2023 r. 14:19
Ostatnia aktualizacja: 12 września 2023 r. 14:22
Pracodawcy komentują: Kupujemy mniej i tniemy wydatki
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Według danych podanych przez GUS sprzedaż detaliczna w cenach stałych była w lipcu 2023 roku niższa niż przed rokiem o 4%. W porównaniu z czerwcem tego roku wzrosła o 1,9%.

Leszek Czubiński, Dyrektor Europejskiego Centrum Edukacji i Turystyki, Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego

Sprzedaż detaliczna odnotowała w lipcu kolejny spadek - 4% w skali roku, po uwzględnieniu inflacji. Wyraźną obniżkę zanotowano w zakresie sprzedaży mebli, sprzętu RTV i AGD, prasy oraz książek.

Przed jeszcze większym spadkiem sprzedaży detalicznej ratuje nas tylko sprzedaż samochodów. Sytuacja ta jest wynikiem zeszłorocznych zamówień (które są obecnie realizowane) lub udrożnienia łańcucha dostaw. Przedsiębiorcom wyczerpują się możliwości przekładania rosnących kosztów działalności na konsumentów przy tak słabym popycie i prognozach na najbliższe miesiące.

Katarzyna Raczkowska, ekspertka ds. HR przy zarządzie Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego, Dyrektorka zarządzająca w firmie Master HR Sp. z o.o.

Możemy się spodziewać cięć kosztów pracy – na przykład w zakresie braku podwyżek wynagrodzeń. Sytuację może uratować deflacja w cenach producenckich, co wpłynie jednak tylko na zmniejszenie kosztów zakupu surowców i materiałów oraz wyłącznie na część firm, które działają w produkcji, a nie w usługach. Warto pamiętać o tym, że firmy wciąż mają duże zapasy towarów zakupionych po wyższych cenach od aktualnych cen rynkowych. Wszystko wskazuje na to, że konsumpcja w sierpniu także będzie na minusie.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Paweł
2023-09-12 14:23:07
Spadek - (minus)4%. Czyli wzrost o 4% , gdyż minus i minus daje plus. Ergo albo spadek albo minus. I tak wysławiają się "elyty", więc wiadomo dlaczego jest jak jesy

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA