Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Pracodawcy komentują. Poprawa nastrojów wśród przedsiębiorców

Data publikacji: 02 marca 2023 r. 19:58
Ostatnia aktualizacja: 02 marca 2023 r. 20:07
Pracodawcy komentują. Poprawa nastrojów wśród przedsiębiorców
 

Według danych GUS wskaźnik ogólnego stanu koniunktury w lutym 2023 r. był zbliżony lub trochę wyższy w stosunku do prezentowanego w styczniu. W każdym obszarze znajduje się poniżej średniej długookresowej.

Monika Olszewska, Ekspertka ds. rynku pracy przy zarządzie Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego, prezeska zarządu MRM Consulting Monika Olszewska sp. z o.o.

Poprawiły się nastroje przedsiębiorców, chociaż wśród nich nadal przeważają pesymiści. Najistotniejsza zmiana dotyczy oczekiwań wobec przyszłości. Największy wzrost optymizmu zauważa się w branży gastronomicznej i zakwaterowaniu oraz w branży budowniczej, chociaż to właśnie w tych dziedzinach gospodarki wskaźniki koniunktury są najniższe. W kwietniu spodziewamy się poprawy, kiedy to powinniśmy być po ogłoszeniu najnowszych danych o poziomie inflacji. To właśnie inflacja jest najważniejszym powodem tak słabych nastrojów, a jej poprawa, czyli zmniejszenie tempa wzrostu cen, powinna uspokoić przedsiębiorców.

Tomasz Bieńkowski, członek Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego, prezes zarządu IQ Consulting

Luty wraz z poprawą nastrojów w przedsiębiorców przyniósł poprawę sytuacji osobistej wśród obywateli naszego kraju. Nie ma tu jednak znacznych powodów do optymizmu - podobnie jak w przypadku nastrojów przedsiębiorców. Dobrym sygnałem co do wysokości przyszłej inflacji są oczekiwania inflacyjne Polek i Polaków, które są najniższe od maja 2018 r. Dane pokazują, że w czasie pandemii wskaźnik koniunktury uplasował się na poziomie -36,4 i jest zbliżony do aktualnego, który utrzymuje się na poziomie -36,0.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA