Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Pracodawcy komentują. Kolejna fala redukcji zatrudnienia przed nami

Data publikacji: 28 września 2023 r. 12:12
Ostatnia aktualizacja: 28 września 2023 r. 13:29
Pracodawcy komentują. Kolejna fala redukcji zatrudnienia przed nami
Lidia Lis-Bobrowicz i Ewelina Cichocka-Kierniej Fot. ZPPZ  

ZPPZ: Według danych opublikowanych przez GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sierpniu br. wzrosło o 11,9%. Przeciętne zatrudnienie zaś było zbliżone do notowanego w sierpniu 2022 r. i wyniosło 6502,1 etatów.

Ewelina Cichocka–Kierniej, Kierownik Zespołu Organizacyjnego GBSBanku w Barlinku, Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego

Nie jest dużym zaskoczeniem, że poziom wynagrodzeń wzrósł o 11,9% w skali roku (więcej niż inflacja). Na rynku pracy nadal następuje dość silna presja płacowa. Miesięczny spadek może być bodźcem do tego, aby pracodawcy przestali poddawać się naciskom pracowników, którzy upominają się o podwyżki, widząc zbliżające się niełatwe czasy w gospodarce.

Spowolnienie na rynku pracy nie będzie oddziaływało na wzrost poziomu bezrobocia, a na wynagrodzenia. Bezrobocie oczywiście wzroście, jednak nie będzie tu mowy o recesji.


Lidia Lis-Bobrowicz, prezeska zarządu INVEST GROUP Sp. z o.o., Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego

Druga fala redukcji zatrudnienia może być widoczna w danych za październik br. (tu warto wskazać, że mamy do czynienia z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia umów przez pracowników)
Pierwsze oznaki spowolnienia na rynku pracy są już widoczne w danych o zatrudnieniu, które spadło o 0,2%. Może to wynikać z konieczności podniesienia wynagrodzenia minimalnego od lipca oraz miesięcznego okresu wypowiedzenia przez pracujących.

Warto dodać, że od roku 2005, jedynie w sierpniu 2020 miesięczny spadek liczby osób pracujących był większy.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

chester
2023-10-04 05:30:30
"Zespół Organizacyjny GBSBanku w Barlinku". A cóż to takiego? Co organizuje Bank Spółdzielczy w Barlinku? Pewnie dostawę wody, długopisów i papieru do drukarki.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA