Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Sprzedaż detaliczna w lutym w perspektywie roku spadła o 3,1%, natomiast w perspektywie miesiąca wzrosła o 3,5%. To piąty miesiąc z rzędu, kiedy obserwujemy spadek sprzedaży będący po części następstwem wprowadzanych lockdownów.
Szymon Różański (na zdj. z lewej), Wodociągi Zachodniopomorskie, członek ZPPZ: Obserwowane w ubiegłym roku zapasy i chomikowanie dóbr są widoczne w rocznej dynamice na minusie (dynamika kosmetyków i farmaceutyków -13,5% r/r oraz żywności -5,2% r/r). Wciąż rośnie dynamika sprzedaży sprzętu RTV-AGD oraz mebli (9% r/r, 3,7% m/m). W lutym wzrosła także sprzedaż aut oraz ich części (1% r/r, 6,1% m/m). Na minusie natomiast sprzedaż paliw (-14,2% r/r, -1,5% m/m), których ceny wracają do poziomów notowanych przed pandemią.
Wojciech Jurek, Personel Partner, członek ZPPZ: Analiza e-commerce wskazuje, że dla wielu osób zakupy przez internet są naturalnym kanałem handlu w przypadku ograniczeń związanych z lockdownem. Widoczne są wahania udziału zakupów internetowych przede wszystkim odzieży (44% w styczniu, 23,8% w lutym), książek i dóbr wyspecjalizowanych (odpowiednio 34,1%, 22,8%), a także mebli (19,3%, 15,9%). Znacznie mniejsze wahania obserwujemy w przypadku żywności (0,8%) czy kosmetyków i farmaceutyków (6%). Możemy zauważyć znaczne ograniczenie skutków lockdownu na skalę spadków PKB, a także wpływ handlu internetowego na poprawę jakości życia konsumentów.