Sobota, 25 maja 2024 r. 
REKLAMA

Pracodawcy komentują: 2023 rok rozpoczynamy ze niewielkim wzrostem zatrudnienia oraz dwucyfrowym wzrostem wynagrodzeń

Data publikacji: 22 lutego 2023 r. 11:21
Ostatnia aktualizacja: 23 lutego 2023 r. 07:47
Pracodawcy komentują: 2023 rok rozpoczynamy ze niewielkim wzrostem zatrudnienia oraz dwucyfrowym wzrostem wynagrodzeń
 

Według danych GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku o 13,5% i wyniosło 6883,96 zł brutto. Przeciętne zatrudnienie w porównaniu ze styczniem 2022 także wzrosło, było wyższe o 1,1% i osiągnęło 6530,1 tys. etatów.

Aleksandra Turbaczewska, ekspertka ZPPZ ds. rynku pracy, prezeska HRBP&CO.

Rynek pracy w Polsce nie notuje aktualnie większych zmian. Nominalny wzrost płac w ciągu roku o blisko 14%, powoduje jednak, że nadal tracimy w ujęciu realnym, po uwzględnieniu inflacji.  Aktualnie wynagrodzenia Polaków spadły z poziomu 7 tysięcy zł o 6,1%. Grudzień był miesiącem rocznych wypłat,  premii i nagród, przez co wynagrodzenia w tym miesiącu były jak w każdym roku sztucznie zawyżone, stąd wydaje się, iż nie ma powodów do niepokoju w kontekście tak dużego poziomu obniżenia płac.

Łukasz Żak, ekspert ZPPZ ds. współpracy międzynarodowej przedsiębiorstw, prezes Żak Legal Support Office Łukasz Żak.

Poziom zatrudnienia jest cały czas stabilny. Wzrosty w tym zakresie były mniej widoczne i kształtowały się zaledwie na poziomie 1,1% w ciągu roku i 0,4% w ciągu miesiąca i nic nie zapowiada zmian w tym temacie. Oczekiwania rynku i ekonomistów były jednak wyższe i wynosiły około 2%. W kontekście wzrostu wynagrodzeń natomiast ciekawy jest fakt, że w styczniu powinniśmy widzieć efekty podwyższonej płacy minimalnej, a nie jest on na tyle widoczny, żeby móc go przypisać nowej stawce minimalnego wynagrodzenia.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

U
2023-02-22 22:23:45
Pora uaktualnić zdjęcia.
Po co
2023-02-22 11:37:17
Dlaczego "eksperci" cudzysłów zamierzony jak najbardziej interpretują w sposób żenujący powszechnie dostępne dane, które nie wymagają interpretacji? Szkoda miejsca w gazecie. Nawet dziecko wie, że 5 to jest więcej niż 2 po co to "interpretować" przepisując "złote myśli" dawno wszędzie objawione i przemielone? Jeśli to jest tekst sponsorowany przez ekspertów to trzeba wyraźnie napisać: tekst sponsorowany. Wtedy bedzie Ok zapłacili to sobie piszą co chcą.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA