wtorek, 21 sierpnia 2018.
Strona główna > Gospodarka > Pracodawca pyta o 500 plus

Pracodawca pyta o 500 plus

Pracodawca pyta o 500 plus
Data publikacji: 2017-02-06 18:34
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1637 211994

„500 plus” nie jest wliczane do dochodu przy korzystaniu ze świadczeń z pomocy społecznej i rodzinnych. Czy pracodawca może żądać od pracowników pisemnych oświadczeń o pobieraniu środków z tego programu, by kwoty te uwzględniać przy wypłatach z zakładowych świadczeń socjalnych?

Odkąd pieniądze na dzieci z programu 500 plus pojawiły się w portfelach Polaków, część pracodawców zastanawia się, jak traktować tę poprawę sytuacji materialnej pracowników przy wyliczaniu dochodu na potrzeby wypłat świadczeń z funduszu socjalnego. Interpretacje są różne. Ogólnopolskie media donosiły ostatnio, że Auchan Polska w tym celu chce od pracowników składania oświadczeń o pobieraniu środków z programu Rodzina 500 plus pod groźbą zwolnienia z pracy. Zareagowała na to minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreślając, że „nie ma zgody, aby pracodawca wymagał od pracowników składania obowiązkowych oświadczeń o pobieraniu środków z programu Rodzina 500 plus”. Szefowa resortu zwróciła się do głównego inspektora pracy o przeprowadzenie kontroli w Auchan (w każdym ze swoich sklepów zatrudnia od 200 do 400 pracowników). Raport ma być gotowy w marcu.

Do tej kwestii odniosła się także sama sieć. Dorota Patejko, dyrektor ds. komunikacji Auchan Retail Polska oświadczyła, że Auchan respektuje prawo określające zasady funkcjonowania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Pracownicy, którzy chcą z tych świadczeń skorzystać, składają swoją prośbę do członków Komisji Socjalnej wraz z dobrowolną deklaracją o dochodach w przeliczeniu na członka rodziny. Składanie oświadczeń jest realizacją wymogu, jaki stawia na pracodawcy ustawa o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli zróżnicowania świadczeń w zależności od dochodu na członka rodziny.

– W naszym regulaminie ZFŚS jest zapis, że należy określić całokształt sytuacji materialnej swojej rodziny, co jest zgodne również z ustawą o Funduszu – poinformowała nas Dorota Patejko. – Otrzymanie świadczenia z Funduszu Socjalnego jest oparte na ​wyliczeniu średniego dochodu na członka rodziny. Regulamin określa, że pomoc jest skierowana w pierwszej kolejności do osób o najniższych dochodach. Obecne wątpliwości pochodzą z różnych interpretacji – według opinii prawników, którymi dysponujemy – należy wliczyć do sytuacji materialnej świadczenia 500 plus. Oświadczenia są dobrowolne, składają je ci pracownicy, którzy ubiegają się o środki z Funduszu. Jeśli pracownik nie złoży oświadczenia – nie otrzyma dofinansowania – co również jest zawarte w ustawie i w regulaminie ZFŚS. Respektujemy prawo i czekamy na wyniki kontroli PIP.

Czy na naszym terenie związkowcy zgłaszają, że w ich miejscach pracy są kontrowersje wokół wypłat 500 plus i funduszu socjalnego?

– Dotąd nie mieliśmy takich sygnałów – mówi Paulina Łatka z Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.

(gan, kl)

Fot. R.STACHNIK

Komentarze

Polacy potrafia wiele...
A ciekawe "co zrobia" Pracowawcy w przyszlosci... jak na 1-sze dziecko bedzie 400 +, na 2-ie 500 +, na 3-ie 600 +, na 4-te 700 + itd...itp...??
2017-02-07 23:19:31
jak zwykle
czyli po staremu - pracodawca to krwiopijca ! a tak na marginesie... pani Dorota albo jest gł... albo udaje ,że nie rozumie ( świadczenie 500+ jest świadczeniem dla dziecka a rodzic tylko ma nim dysponować ! )
2017-02-07 12:32:15
@Jaspis
Masz jakąś pulę środków do podziału dla osób najbardziej potrzebujących. I może się zdarzyć, że pieniądze z funduszu socjalnego dostanie ktoś, kto ma znacznie więcej w kieszeniach, zamiast biedniejszego. Np. taka sytuacja: Pracownik mający na utrzymaniu dwoje dzieci: 18-latka (500 się nie należy) i 5-latka (też się nie należy z powodu osiągnięcia pełnoletności przez brata) żyje na gołej pensji Drugi pracownik ma na utrzymaniu 12-latka i 5-latka (dostaje więc 500 zł dodatkowo co miesiąc). Pierwszy zarabia o 50 zł więcej niż drugi, czyli ma na życie o 450 zł mniej od pracownika, który pobiera 500 plus. Jeśli świadczenie zostanie przyznane temu, który mniej zarabia, to ten, który w sumie ma więcej kasy (o 450 zł), dostanie jeszcze zapomogę. To jest sprawiedliwe?
2017-02-06 23:05:56
Najpierw same plusy a pozniej - - -
Hmm.., jednym 400 + drugim 500 +... a ciekawe Kto "zasluzy" i na 600 + ?
2017-02-06 21:51:04
Jaspis
Zabrakło w ustawie zapisu o karach dla tego typu "pracodawców" . Wykorzystanie każdego do każdego grosika bo 1000 razy po 10 grosików to dla dusigroszy sól w oku , żal w dupie i jeden lexus mniej w leasingu dla zarządu ...
2017-02-06 18:46:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Samotny strajk
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy