wtorek, 26 maja 2020.
Strona główna > Gospodarka > Prace na torach do portów trwają pomimo epidemii

Prace na torach do portów trwają pomimo epidemii

Prace na torach do portów trwają pomimo epidemii
Data publikacji: 2020-04-25 16:44
Wywietleń: 616 452577

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowała, że prace związane z poprawą dostępu kolejowego do portów w Szczecinie i Świnoujściu są realizowane zgodnie z harmonogramem. Nie zakłóca ich stan epidemii. To inwestycja o wartości ok. 1,5 mld zł (netto). Głównym wykonawcą jest firma Torpol.

– W Szczecinie przygotowywane jest podłoże pod budowę nowych torów – poinformował nas Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK SA. – Wykonawca wzmacnia grunt i buduje odwodnienie. Właściwe odprowadzanie wody zapewni utrzymanie infrastruktury w dobrym stanie. Równocześnie powstają już fundamenty pod słupy bramek, na których zamontowana zostanie nowa sieć trakcyjna, układane są przewody, które zostaną podłączone do urządzeń systemu sterowania ruchem kolejowym, m.in. rozjazdów, umożliwiających pociągom sprawną zmianę toru. Prace koncentrują się w rejonie stacji Szczecin Port. Łącznie, w ramach projektu, na stacji będzie ponad 60 km torów i 177 rozjazdów.

Prace na torach do portu

Jak dodał rzecznik, w Świnoujściu postępuje rozbiórka torów, w miejscu których ułożone zostaną nowe.

– Zdemontowane są już tory m.in. na ponad dwukilometrowym odcinku między stacją Lubiewo (Międzyzdroje) a stacją Świnoujście – zaznaczył M. Siemieciec. – Trwa stabilizacja podłoża, powstaje odwodnienie, układane jest okablowanie do systemu sterowania ruchem kolejowym. Na linii z Lubiewa do Świnoujścia budowane są konstrukcje wsporcze sieci trakcyjnej – prace w tym zakresie zakończono już na około czterokilometrowyym odcinku.

Docelowo, poprawa dostępu do portu Świnoujście zakłada ułożenie 34 km nowych torów i wymianę 108 rozjazdów.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA realizują inwestycję za ok. 1,5 mld zł (netto) przy współfinansowaniu z Unii Europejskiej, korzystając z instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Dzięki modernizacji porty w Szczecnie i Świnoujściu zyskają większe możliwości – będą mogły obsługiwać dłuższe pociągi, czas przeładunku skróci się od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. Prace prowadzone są etapami, by nie ograniczać ruchu pociągów oraz pracy portów. Zasadnicze roboty mają być zakończone do połowy 2022 roku.

Elżbieta KUBOWSKA

Fot. PKP PLK

Na zdjęciach: Stabilizacja podłoża cementem i roboty odwodnieniowe – to niektóre z prowadzonych obecnie prac w ramach inwestycji mającej na celu poprawę dostępu do portu w Świnoujściu.

Prace na torach do portów trwają pomimo epidemii Prace na torach do portów trwają pomimo epidemii

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie