Poniedziałek, 05 czerwca 2023 r. 
17 szczecin
REKLAMA

Powstają nowe nabrzeża [GALERIA]

Data publikacji: 22 marca 2023 r. 20:37
Ostatnia aktualizacja: 23 marca 2023 r. 08:50
Powstają nowe nabrzeża
Na konferencji w szczecińskim porcie poinformowano o zaawansowaniu prac budowlanych w rejonie Basenu Kaszubskiego. Fot. Dariusz GORAJSKI  

„Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego” to jeden z flagowych projektów inwestycyjnych Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Ma na celu zwiększenie możliwości obsługi przeładunków drobnicowych i masowych. Założeniem projektu jest także podniesienie konkurencyjności portu w Szczecinie poprzez poprawę dostępu dla morskich statków handlowych o większym tonażu niż obecnie. W środę (22 marca) na konferencji prasowej w porcie przybliżono szczegóły techniczne projektu i poinformowano o zaawansowaniu prac.

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki na wstępie zwrócił uwagę na istotną rolę portów w czasie kryzysu. Nawiązał do wojny na Ukrainie, inflacji, kwestii związanych z potrzebą zapewnienia ciepła oraz obaw z tym związanych.

– Porty mają tutaj podstawowe znaczenie – powiedział wojewoda.

Wiceprezes ZMPSiŚ ds. inwestycji Jacek Cichocki dodał, że dzięki inwestycjom w Basenie Kaszubskim i Kanale Dębickim będzie można „skonsumować” lepszy dostęp do portu w postaci pogłębionego do 12,5 m toru wodnego.

– Prowadzenie inwestycji tego rodzaju w takim otoczeniu jak dzisiaj jest bardzo trudne – zaznaczył.

Szczegóły techniczne projektu dotyczącego Basenu Kaszubskiego przybliżył Mateusz Juszkiewicz, kierownik projektu w ZMPSiŚ.

– Naszym generalnym wykonawcą jest Korporacja Budowlana Doraco – poinformował. – Zatwierdzona kwota kontraktowa to ponad 181 mln zł. Okres realizacji przypada od II kwartału 2020 roku do III kwartału 2024. Projekt współfinansowany jest ze środków UE z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Wartość projektu wynosi ok. 223 mln zł, z czego dofinansowanie to ok. 150 mln zł.

 

Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 23.03.2022 r.

 

(ek)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

znów
2023-03-23 08:18:55
Wyrzucanie pieniędzy podatników w błoto.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA