Sobota, 01 kwietnia 2023 r. 
5 szczecin
REKLAMA

Rejon Basenu Kaszubskiego będzie bardziej dostępny

Data publikacji: 24 lutego 2023 r. 13:14
Ostatnia aktualizacja: 24 lutego 2023 r. 13:14
Rejon Basenu Kaszubskiego będzie bardziej dostępny
Fot. ZMPSiŚ  

Postępują prace związane z poprawą dostępu do szczecińskiego portu w rejonie Basenu Kaszubskiego. To inwestycja Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Roboty są wykonywane na kilku frontach jednocześnie, a najbardziej zaawansowane (ponad 90 proc.) na nabrzeżach Dąbrowieckim oraz Gliwickim-Uskok.

Na nabrzeżu Chorzowskim oraz Chorzowskim-Uskok prowadzone są prace kafarowe, palowe oraz zbrojarskie. Nabrzeża te mają być gotowe jeszcze w tym roku. Na nabrzeżu Katowickim (sekcje 1 – 6) pogrążona została palościanka, a następny etap to roboty zasypowe oraz wykonanie układu statycznego sekcji. Całkowicie został zamknięty Basen Notecki – trwają prace zbrojarskie i betonowe związane z konstrukcją płytową nabrzeża oraz sanitarne związane z budową przepompowni wód opadowych.

Projekt pod nazwą „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego” w swoim podstawowym założeniu zwiększy m.in. zdolność przeładunkową węgla, którego obecnie pojawiło się dużo z importu. Dzięki inwestycji do portu w Szczecinie będą mogły zawijać w pełni załadowane jednostki typu handysize i handymax (do 40-50 tys. DWT) oraz otworzy się możliwość nieskrępowanej obsługi jednostek typu panamax (z wykorzystaniem do ok. 70 proc. ich przestrzeni ładunkowej). To pochodna zakończonej w ub. roku modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m, inwestycji Urzędu Morskiego.

Zakończenie wszystkich prac w rejonie Basenu Kaszubskiego planowane jest na przyszły rok.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA