czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Postulat kapitanów

Postulat kapitanów

Postulat kapitanów
Data publikacji: 2015-10-07 14:12
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 796 26685

Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej przygotował stanowisko, w którym apeluje do władz o stworzenie warunków umożliwiających powrót biało-czerwonej bandery na polskie statki. Poniżej publikujemy treść tego pisma.

OD ponad 15 lat statki największego polskiego armatora pływają pod obcymi banderami. Stan kuriozalny i wstydliwy: statek stanowiący własność państwa polskiego korzysta z obcej taniej bandery. Można zrozumieć armatora, który kalkuluje wydatki, a te przemawiają na korzyść takiego rozwiązania. Ale jest drugi aspekt: Godność Narodowa! Może to zabrzmi patetycznie, ale fakt przeflagowania jest dla środowiska morskiego – szczególnie marynarzy – oburzający.

Można przewidzieć, że znajdą się oponenci naszego rozumowania, ale to nie zmienia faktu, że polskie statki podnoszą na maszcie bandery wielu państw. Podkreślamy, że takie rozwiązanie stwarza realne zagrożenie dla polskiego majątku. Mając na uwadze przywołane aspekty: zagrożenie dla polskiego majątku narodowego, prestiżu państwa, dumy z naszej bandery, domagamy się przywrócenia państwowej flocie polskiej flagi. Mamy do tego upoważnienie! Nasze pokolenie budowało flotę, dbało o jej prestiż, było dumne z pracy pod polską banderą. Dziś, jako członkowie Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej, pielęgnujemy morskie tradycje i mamy szacunek dla dokonań.

Powrót bandery należy rozpatrywać w kilku kategoriach: ekonomicznej, prestiżowej, emocjonalnej. Kwestia ekonomiczna nakłada na rząd zadanie stworzenia takich uregulowań prawnych i finansowych, by armatorów zachęcały do przeflagowania, albo inaczej mówiąc, do powrotu pod polską banderę.

Nie możemy latami tkwić w przekonaniu, że problemu nie ma. Jest i należy go rozwiązać! Obecnie skarb państwa nie uzyskuje żadnych przychodów z posiadania floty. Stwarzając armatorom atrakcyjne warunki finansowe, spowoduje powrót polskiej floty pod narodową banderę, co oznacza również wpływy do budżetu. Aspekt prestiżowy sprowadza się do stwierdzenia: chcemy mieć flotę, która pod banderą narodową dociera do najdalszych zakątków globu. I aspekt emocjonalny: pozwólmy obecnie pływającym marynarzom być dumnymi, że pracują pod ojczystą flagą, że są na polskim terytorium, że są w polskim domu. Nam, pokoleniu, które budowało flotę, da satysfakcję, że duma z naszej bandery jest również udziałem młodszych kolegów.

Podkreślić należy również fakt, że marynarze pływający pod obcymi banderami nie są ubezpieczeni. Otrzymują od polskiego armatora kwotę stu kilkudziesięciu dolarów na opłacenie ZUS. Czy każdy wpłaci? A jest to kwestia, która przełoży się na wysokość emerytury. I jeszcze jedno: marynarze pracujący pod obcymi banderami przebywają na permanentnym urlopie bezpłatnym, ponawianym co sześć miesięcy. Nie potrafimy określić, jakie skutki przyniesie stosowane przez polskiego armatora rozwiązanie.

My, kapitanowie, mamy szacunek do bander morskich wszystkich państwa, ale biało-czerwona ma dla nas nieporównywalną wartość. Dlatego domagamy się, aby polska bandera powróciła na flagsztoki polskich statków. Będzie to zwieńczeniem nadzwyczajnego wydarzenia! Przed 85 laty podniesiono naszą banderę na „Darze Pomorza”.

Fot. E. KUBOWSKA

NZ: Szczecińscy kapitanowie chcą powrotu biało-czerwonej bandery na polskie statki.

Komentarze

Wawrzek
W Polsce ustanowiono takie prawa i system ekonomiczny, że Polakom nic nie może się opłacać natomiast inwestorów zagranicznych zwalniają z podatków i danin - więc Polacy muszą i te ulgi odpracować. Może odpowiecie albo napiszecie KTO od 30 lat rządzi Polską i dlaczego wprowadził takie zasady, że kradną nawet Składki Emerytalne (OFE) i wywożą je za granicę.
2015-10-15 17:54:34
jabol
jawi sie jednak jedno pytanie, ktore KAPITANOWIE powinni zadac rownierz polskiemu armatorowi - dlaczego nawet pod obca bandera polscy marynarze pracujacy dla polskiego armatora zarabiaja o prawie 50% mniej niz ci marynarze, ktorzy pracuja tak samo ciezko na pokladach obcego armatora?
2015-10-08 04:11:25
nie z Platwormą Oszustów
Obecna władza nie zgodzi się na Polska flagę. Już Tusk powiedział dawno że polskość to nienormalność. Platforma robi wszystko aby co Polskie zniszczyć i zastąpić to flagą unii. Szkoda że nie widzą jak społeczeństwo ma dość tego. Ale co można zobaczyć zza szyb Sowy i Przyjaciół zajadając ośmiorniczki i mówiąc ze państwo polskie istnieje tylko teoretycznie....Dość tego cyrku 25 X gonimy dziadów z sejmu gdzie ich miejsce!!
2015-10-07 18:00:26
Radek
Niech polscy kapitanowie przestaną okradać załogi i armatorów!
2015-10-07 14:11:50
Bzdura
Polska bandera to Polski ZUS i Polskie podatki - tyle w temacie.
2015-10-07 13:18:34
Godło
No cóż, skoro przez tyle lat obecnej władzy to nie przeszkadzało, to należy rozumieć, że polska bandera nie ma dla niej większego znaczenia. A idąc tym tropem, polska flaga ma podobne znaczenie...a szkoda.
2015-10-07 13:01:43
Idę na wybory, głosuję na PiS
Do jakich władz panowie apelują? Do tych, które przez 8 lat rządziły i tego problemu nie dostrzegały? Daremny trud... Idźcie na wybory i postawcie na tych, którzy chcą odbudowy polskiej gospodarki morskiej. Lista nr 1.
2015-10-07 12:41:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy