poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Porozumienie z portem w Kłajpedzie

Porozumienie z portem w Kłajpedzie

Porozumienie z portem w Kłajpedzie
Data publikacji: 2018-03-09 21:03
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-10 02:59
Wywietleń: 1315 317541

Zarządy portów Szczecin-Świnoujście i Kłajpeda w piątek (9 marca) zawarły w Wilnie porozumienie o współpracy i uruchomieniu połączenia promowego Świnoujście-Kłajpeda. Dokument w obecności premierów Polski - Mateusza Morawieckiego i Litwy - Sauliusa Skvernelisa podpisali: Dariusz Słaboszewski, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz Arvydas Vaitkus, dyrektor generalny portu w Kłajpedzie.

- Porozumienie zakłada m.in. zacieśnianie dwustronnej współpracy w zakresie rozwoju transportu morskiego - informuje Monika Woźniak-Lewandowska z ZMPSiŚ. - Temu celowi mają służyć wspólne działania promocyjne, gospodarcze i handlowe, ukierunkowane na zwiększenie wymiany handlowej partnerskich portów. Przewiduje się także wizyty studyjne w portach oraz wymianę informacji i doświadczeń handlowych. Zakłada się również tworzenie zespołów specjalistów z partnerskich portów, których zadaniem będzie realizacja zapisów porozumienia.

Dokument podpisano w ramach odbywającego się w Wilnie spotkania szefów rządów Polski, Estonii, Litwy i Łotwy, poświęconego m.in. kwestiom współpracy na forum Unii Europejskiej i NATO oraz omówieniu rozwoju regionalnej infrastruktury energetycznej i transportowej. Premierowi Morawieckiemu towarzyszył m.in. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Przedstawiciele ZMPSiŚ weszli w skład oficjalnej delegacji rządowej.

- Obecnie współpraca polsko-litewska rozwija się bardzo intensywnie, a ważnym jej elementem są porty w Szczecinie i Świnoujściu, szczególnie w kontekście uruchomienia połączenia promowego ze Świnoujścia do Kłajpedy - dodaje M. Woźniak-Lewandowska. - Analizy dowodzą, że przeniesienie ruchu tranzytowego samochodów ciężarowych z dróg na promy mogłoby obniżyć koszty frachtu o blisko połowę.

Port w Kłajpedzie, podobnie jak zespół portów Szczecin-Świnoujście jest uniwersalny. Roczna wielkość obsługiwanej masy towarowej przekracza 40 mln ton, w tym 12 mln ton ładunków płynnych, 18 mln ton suchych masowych oraz 13 mln ton drobnicy. Roczne obroty kontenerowe kształtują się na poziomie 450-470 tys. TEU. Port w Kłajpedzie odwiedza także każdego roku kilkadziesiąt wycieczkowców.

(ek)

Fot. ZMPSiŚ

Porozumienie z portem w Kłajpedzie Porozumienie z portem w Kłajpedzie

Komentarze

,
Pewnie cena zaporowa i długi czas.
2018-03-09 23:59:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy