wtorek, 11 sierpnia 2020.
Strona główna > Gospodarka > Ponad 1,6 tys. przedsiębiorców zgłosiło się do małego ZUS plus

Ponad 1,6 tys. przedsiębiorców zgłosiło się do małego ZUS plus

Ponad 1,6 tys. przedsiębiorców zgłosiło się do małego ZUS plus
Data publikacji: 2020-02-13 11:06
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:13
Wywietleń: 535 442510

Od 1 lutego do "małego ZUS plus" w Zachodniopomorskiem zgłosiło się ponad 1,6 tys. przedsiębiorców. W Szczecinie było 1115 zgłoszeń, a w Koszalinie 501. W kraju przeszło 35 tys. osób zadeklarowało przystąpienie do „małego ZUS plus”. Kto chce po raz pierwszy skorzystać z tej ulgi, ma czas do 2 marca.

Od lutego 2020 r. zmieniły się zasady „małego ZUS” dla przedsiębiorców. Do tej pory z ulgi mogła skorzystać firma, której ubiegłoroczny przychód nie przekroczył 67,5 tys. złotych. Od początku miesiąca kwota ta wzrosła do 120 tysięcy. Inaczej będą też wyliczane składki na ubezpieczenia społeczne. Teraz ich wysokość zależy od dochodu, a nie jak wcześniej od przychodu. Podstawą wyliczenia składek jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu, jaki uzyskała firma w poprzednim roku. Pozostałe warunki, które trzeba spełnić, aby skorzystać z „małego ZUS” nie zmieniły się.

W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcy kalkulator ZUS na stronie eSkladka.pl. Ma on dane potrzebne do obliczeń po zmianach w „małym ZUS”.

Jak można zgłosić się do „małego ZUS”?

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z „małego ZUS” i spełnia warunki do ulgi, powinien zgłosić się maksymalnie do 2 marca. Zrobi to, składając w ZUS dokumenty zgłoszeniowe z odpowiednim kodem ubezpieczenia. Dodatkowo w marcu musi dostarczyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie i formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

W nieco innej sytuacji są osoby, które już od stycznia 2020 r. korzystają z „małego ZUS” na dotychczasowych zasadach i chcą kontynuować korzystanie z ulgi według nowych zasad. One nie muszą się przerejestrowywać. Mają natomiast obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z danymi potrzebnymi do wyliczenia nowych składek – najpierw w lutym (za styczeń), potem w marcu (za luty).

(ip)

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie