niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Gospodarka > Zgłoszenia do małego ZUS już tylko 8 stycznia!

Zgłoszenia do małego ZUS już tylko 8 stycznia!

Zgłoszenia do małego ZUS już tylko 8 stycznia!
Data publikacji: 2019-01-08 06:57
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-08 16:42
Wywietleń: 1404 370497

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z małego ZUS, muszą się spieszyć. Dokumenty zgłoszeniowe można składać już tylko we wtorek, czyli 8 stycznia. 

Drobni przedsiębiorcy mają czas do 8 stycznia, aby się zgłosić do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem, który zaczyna się od cyfr 05 90 lub 05 92 i skorzystać z małego ZUS. Dzięki nowej uldze mogą płacić niższe, uzależnione od przychodu, składki na ubezpieczenia społeczne. Do godz.11 w poniedziałek z tego rozwiązania skorzystało w naszym województwie ponad 3,5 tys. osób (np. w Szczecinie - 1409, Stargardzie - 230, Koszalinie - 445). W całej Polsce zaś zarejestrowało się ok. 80 tys. firm.

Co ważne, przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z małego ZUS nie muszą specjalnie przychodzić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, żeby złożyć dokumenty. Wszystko mogą załatwić przez Internet, za pomocą programów, których używają do rozliczania składek - Płatnik i ePłatnik.

- Z małego ZUS można skorzystać, jeśli w poprzednim roku kalendarzowym prowadziło się działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni, a była ona zarejestrowana w CEIDG (dotyczy to także wspólnika spółki cywilnej) - wyjaśnia Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego. - Dlatego przedsiębiorca, który dopiero rozpoczął działalność, nie będzie mógł od razu skorzystać z tego rozwiązania. Nie można też w poprzednim roku kalendarzowym rozliczać się w formie karty podatkowej, ani korzystać ze zwolnienia z VAT. Ponadto od poprzedniego okresu 36-miesięcznego limitu korzystania z ulgi musi upłynąć 60-miesięczna karencja.

Z małego ZUS można skorzystać, jeśli przychody z działalności gospodarczej za ubiegły rok kalendarzowy nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Za 2018 r. wynosi ona 63 000 złotych.

Należy pamiętać, że z małego ZUS można korzystać przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Najniższa podstawa, od której naliczane będą składki na ubezpieczenia społeczne, zależy od przychodu w poprzednim roku kalendarzowym. Z uprawnienia do korzystania z małego ZUS można zrezygnować w każdym czasie, a więc także od dnia nabycia do niego prawa. Oznacza to, że przedsiębiorca zrezygnuje z uprawnienia, jeśli nie zgłosi się do ubezpieczeń z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia, w terminie 7 dni liczonych od 1 stycznia danego roku, pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej lub wznowienia działalności gospodarczej, pierwszego dnia, w którym będzie spełniał warunki do korzystania z małego ZUS.

Ulgę mały ZUS będzie można stosować także po skorzystaniu już z ulgi na start i preferencyjnych składek, które wynoszą 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Korzystanie z ulgi wpłynie na wysokość świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, takich jak zasiłek chorobowy czy macierzyński, oraz z ubezpieczenia wypadkowego. Okres opłacania obniżonych składek wpłynie też na wysokość emerytury lub renty.

W związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2019 r. przepisów dotyczących małego ZUS-u, z Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) kontaktuje się obecnie bardzo duża liczba klientów. Aby usprawnić kontakt z ZUS w tej sprawie, poza możliwością komunikacji z COT, 8 stycznia do godz. 15 dla wszystkich zainteresowanych dostępne są dodatkowe numery telefonów, pod którymi można uzyskać informacje o możliwości opłacania składek w mniejszej niż dotąd wysokości.

 Kontakt z konsultantami Centrum Obsługi Telefonicznej: 22 560 16 00 (koszt połączenia wg umowy klienta z operatorem telekomunikacyjnym). Konsultanci są dostępni w dni robocze pon. - pt.: godz. 7 - 18;

 Dodatkowe nr telefonów do kontaktu w sprawie małego ZUS we wtorek 8 stycznia br. do godz.15: Szczecin - 91 579 25 17, Koszalin - 94 348 58 65 (koszt połączenia wg umowy klienta z operatorem telekomunikacyjnym).

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców skierował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wnioskuje o wydłużenie do końca stycznia 2019 r. terminu rejestracji małego ZUS 

(g)

Fot. ShutterStock

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie