piątek, 21 lutego 2020.
Strona główna > Gospodarka > Zgłoszenia do małego ZUS już tylko 8 stycznia!

Zgłoszenia do małego ZUS już tylko 8 stycznia!

Zgłoszenia do małego ZUS już tylko 8 stycznia!
Data publikacji: 2019-01-08 06:57
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-08 16:42
Wywietleń: 1240 370497

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z małego ZUS, muszą się spieszyć. Dokumenty zgłoszeniowe można składać już tylko we wtorek, czyli 8 stycznia. 

Drobni przedsiębiorcy mają czas do 8 stycznia, aby się zgłosić do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem, który zaczyna się od cyfr 05 90 lub 05 92 i skorzystać z małego ZUS. Dzięki nowej uldze mogą płacić niższe, uzależnione od przychodu, składki na ubezpieczenia społeczne. Do godz.11 w poniedziałek z tego rozwiązania skorzystało w naszym województwie ponad 3,5 tys. osób (np. w Szczecinie - 1409, Stargardzie - 230, Koszalinie - 445). W całej Polsce zaś zarejestrowało się ok. 80 tys. firm.

Co ważne, przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z małego ZUS nie muszą specjalnie przychodzić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, żeby złożyć dokumenty. Wszystko mogą załatwić przez Internet, za pomocą programów, których używają do rozliczania składek - Płatnik i ePłatnik.

- Z małego ZUS można skorzystać, jeśli w poprzednim roku kalendarzowym prowadziło się działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni, a była ona zarejestrowana w CEIDG (dotyczy to także wspólnika spółki cywilnej) - wyjaśnia Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego. - Dlatego przedsiębiorca, który dopiero rozpoczął działalność, nie będzie mógł od razu skorzystać z tego rozwiązania. Nie można też w poprzednim roku kalendarzowym rozliczać się w formie karty podatkowej, ani korzystać ze zwolnienia z VAT. Ponadto od poprzedniego okresu 36-miesięcznego limitu korzystania z ulgi musi upłynąć 60-miesięczna karencja.

Z małego ZUS można skorzystać, jeśli przychody z działalności gospodarczej za ubiegły rok kalendarzowy nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Za 2018 r. wynosi ona 63 000 złotych.

Należy pamiętać, że z małego ZUS można korzystać przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Najniższa podstawa, od której naliczane będą składki na ubezpieczenia społeczne, zależy od przychodu w poprzednim roku kalendarzowym. Z uprawnienia do korzystania z małego ZUS można zrezygnować w każdym czasie, a więc także od dnia nabycia do niego prawa. Oznacza to, że przedsiębiorca zrezygnuje z uprawnienia, jeśli nie zgłosi się do ubezpieczeń z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia, w terminie 7 dni liczonych od 1 stycznia danego roku, pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej lub wznowienia działalności gospodarczej, pierwszego dnia, w którym będzie spełniał warunki do korzystania z małego ZUS.

Ulgę mały ZUS będzie można stosować także po skorzystaniu już z ulgi na start i preferencyjnych składek, które wynoszą 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Korzystanie z ulgi wpłynie na wysokość świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, takich jak zasiłek chorobowy czy macierzyński, oraz z ubezpieczenia wypadkowego. Okres opłacania obniżonych składek wpłynie też na wysokość emerytury lub renty.

W związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2019 r. przepisów dotyczących małego ZUS-u, z Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) kontaktuje się obecnie bardzo duża liczba klientów. Aby usprawnić kontakt z ZUS w tej sprawie, poza możliwością komunikacji z COT, 8 stycznia do godz. 15 dla wszystkich zainteresowanych dostępne są dodatkowe numery telefonów, pod którymi można uzyskać informacje o możliwości opłacania składek w mniejszej niż dotąd wysokości.

 Kontakt z konsultantami Centrum Obsługi Telefonicznej: 22 560 16 00 (koszt połączenia wg umowy klienta z operatorem telekomunikacyjnym). Konsultanci są dostępni w dni robocze pon. - pt.: godz. 7 - 18;

 Dodatkowe nr telefonów do kontaktu w sprawie małego ZUS we wtorek 8 stycznia br. do godz.15: Szczecin - 91 579 25 17, Koszalin - 94 348 58 65 (koszt połączenia wg umowy klienta z operatorem telekomunikacyjnym).

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców skierował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wnioskuje o wydłużenie do końca stycznia 2019 r. terminu rejestracji małego ZUS 

(g)

Fot. ShutterStock

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie