sobota, 23 stycznia 2021r.

Pomysł na skansen morski: nie tylko prom „Gryfia”

Data publikacji: 2020-12-01 18:52
Ostatnia aktualizacja: 2020-12-02 12:27
Pomysł na skansen morski: nie tylko prom „Gryfia”
 

Jak już pisaliśmy, Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” w Szczecinie wystawiła na sprzedaż m.in. prom pasażersko-samochodowy zbudowany w 1887 roku. Do przetargu nikt się nie zgłosił, ale spółka skierowała pisma do władz samorządowych miasta i województwa z prośbą, by rozważyły zakup statku. Z apelem w tej sprawie do prezydenta Szczecina i zachodniopomorskiego marszałka zwróciło się też 14 morskich stowarzyszeń. Proponują one utworzenie skansenu morskiego, w którym by się znalazły – oprócz promu „Gryfia” – inne historyczne jednostki.

Prom "Gryfia" zbudowany 133 lata temu

Prom „Gryfia” został zbudowany przez Stettiner Maschinenbau AG „Vulcan” (Szczecińskie Towarzystwo Budowy Maszyn „Vulcan”) 133 lata temu. Podczas II wojny światowej jednostka była zatopiona, później też zdarzało jej się trafić pod wodę – z powodu zbytniego przeciążenia. Po wojnie statek przebudowano, wymieniono cały napęd, a parowa maszyna trafiła do szczecińskiego Muzeum Narodowego. Znajdującą się na śródokręciu sterówkę podniesiono. Zlikwidowano tory na pokładzie. Wcześniej mieściły się tam dwa 30-tonowe wagoniki z lokomotywą, później mogły wjechać samochody. Prom jest w stanie zabrać do 250 pasażerów, są dla nich miejsca również pod pokładem – tam gdzie kiedyś były kabiny dla załogi i sypano węgiel do kotła. Pozostawiono oryginalną sylwetkę jednostki, wiekowe i solidne blachy, a także dwa kilkumetrowe kominy. Obsługiwała ją czteroosobowa załoga: szyper, mechanik i dwóch marynarzy. Podczas stoczniowych strajków w grudniu 1970 roku prom przewiózł na stały ląd robotników, by mogli rozpocząć marsz w kierunku Komitetu Wojewódzkiego PZPR.

„Gryfia” ma ok. 40 m długości i prawie 7 m szerokości, a zanurzenie – 1,9 m. Jeszcze kilka lat temu pływała, choć pełniła rolę jednostki rezerwowej. Kursowała na wyspę Gryfia awaryjnie lub w zastępstwie promu „Gryfia II”, gdy ten był w remoncie.

W przetargu chętnych nie było

W przetargu na sprzedaż wiekowego statku z ceną wywoławczą 170 tys. zł nikt nie złożył oferty. Władze MSR „Gryfia” nie ogłosiły nowego, ale skierowały do prezydenta Szczecina i marszałka województwa pisma z prośbą o rozważenie nabycia jednostki. Stocznia pozbywa się zbędnego majątku, by nie ponosić kosztów jego utrzymania. Poza tym jest ściśle określony ustawowo tryb zbywania majątku trwałego spółki.

Zarząd „Gryfii” w pismach do prezydenta i marszałka zadeklarował, że jest otwarty na propozycje, które pozwolą zatrzymać ten wyjątkowy i wiekowy eksponat w Szczecinie. Byłoby szkoda, gdyby trafił na złom.

Apel do władz samorządowych w tej sprawie wystosowało także 14 stowarzyszeń morskich ze Szczecina.

– Unikalna jednostka morska zasługuje na szczególną opiekę i na to, by być włączona jako zabytkowy eksponat kluczowy dla morskiej historii miasta – można m.in. przeczytać w piśmie. – Szczecin jako port morski posiada nie tylko gospodarcze znaczenie, lecz także bogatą historię, której nie można pomijać, którą musimy pielęgnować.

Co na to władze samorządowe?

Zapytaliśmy, co na to władze samorządowe.

– Decyzja o zakupie takiej jednostki musi być poprzedzona dokładną analizą, chociażby ze względów na późniejsze utrzymanie i konserwację promu – odpowiedziała Celina Wołosz, rzecznik prasowy spółki miejskiej Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. – Na ten moment zakup promu nie jest zadaniem priorytetowym. Nie wykluczamy, że to się zmieni. Jednak obecnie zarówno miasto Szczecin, jak i spółka Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia nie mają zabezpieczonych środków na taką inwestycję.

Otrzymaliśmy też odpowiedź marszałka województwa Olgierda Geblewicza.

– Rozmawiałem na ten temat z prezydentem Piotrem Krzystkiem – poinformował. – Nie wykluczamy możliwości nabycia i ustawienia eksponatu na Łasztowni przy Morskim Centrum Nauki, w otoczeniu innych historycznych jednostek. Ponieważ utrzymanie takiego promu w odpowiednim stanie jest kosztownym obowiązkiem, uważamy, że powinien być przekazany samorządom nieodpłatnie. Jesteśmy gotowi do prowadzenia rozmów w tej sprawie z kierownictwem „Gryfii”.

Zdaniem przedstawicieli stowarzyszeń morskich, cumująca przy nabrzeżu „Gryfia” może być zalążkiem szczecińskiego skansenu morskiego. Zaproponowali kolejne jednostki, które by go współtworzyły. Wśród nich „Planetę”, którą Urząd Morski w Szczecinie wycofuje z eksploatacji.

– Jesteśmy na etapie analizy przydatności tego statku na rynku i zleciliśmy wycenę, aby wiedzieć, za ile go ewentualnie sprzedać – zaznaczył Zenon Kozłowski, zastępca dyrektora ds. oznakowania nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie. – Niemniej czynimy starania, żeby albo go przekazać jako statek szkolny, ewentualnie – biorąc pod uwagę jego prawie 40-letnią historię – jako element wystroju muzealnego, taki, na którym mogą być organizowane wystawy marynistyczne.

Ludzie morza wymieniają też inne potencjalne eksponaty.

– To na przykład wycofana z eksploatacji pilotówka „Pilot 69” czy leżący na razie na dnie jeziora Dąbie i czekający na wydobycie rzeczny holownik parowy „Bolek” – powiedział kpt. ż.w. Włodzimierz Grycner.

Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA

Komentarze

zzz
2020-12-14 18:53:19
DO PIACHU Z NIM, ZA CENE ZŁOMU KUPIĆ I POSTAWIĆ NA JAKIMŚ DUŻYM RONDZIE NA ŚRODKU ..:))))
RYSZARD
2020-12-14 13:28:20
coś w tym jest . Szczecin powoli zamienia się w skansen morski tej części Europy .
Stoczniowcy
2020-12-02 10:53:57
Zaremba teraz robi interes na stoczni Świnoujscie grabią majątek wypracowany przez pracowników świnoujskich bo w skansenie gryfii te łapciuchy nic nie mają panie Geblewicz proszę nie rozmawiać z tym her Zarembą bo to zwykly kłamca tak jak okłamał Świnoujście ale karma wraca obyś znalazł się w takiej samej sytuacji jak stoczniowcy ze Świnoujścia ty nie ludzki człowieku
gregor102
2020-12-02 10:41:49
Oby został w Szczecinie, bo będzie kolejną stratą naszego regionu.. :(
S/Y Magnolia
2020-12-02 10:08:52
A co z jachtem Magnolia? Wykształcił trochę żeglarzy i co? Lepiej wydać na sztuczne ognie, albo iluminację?
Adam P.
2020-12-02 08:52:05
Sądzę, że nikt kłopotać się z tym nie będzie i zyska na tym Gdańsk. U nas Jarzyna i popelina.
@ POszust
2020-12-02 08:23:59
170 tys. to kwota symboliczna i jednorazowa. Później trzeba będzie dokładać dużo więcej na remonty i utrzymanie statku, mając na głowie konserwatora zabytków. Zgłoś ten prom do budżetu obywatelskiego, może mieszkańcy zagłosują?
Ala ale
2020-12-01 23:00:28
Szczecin już jest skansenem, nie tylko morskim, więc nowego robić nie trzeba. Skansen w myśleniu jest tu od dawna o czym świadczy choćby pomnik Krzysztofa Jarzyny.
vit
2020-12-01 22:23:06
Zawracanie glowy1 Teraz priorytetem wladz jest pomnik JARZYNY.Ot co!
józio
2020-12-01 22:04:36
Ochrony to wymagał Dom Marynarza, który zburzona, a nie jakiś złom...
POszust
2020-12-01 21:05:41
miasto nie ma 170 tys na zakup promu .w tym celu zwoływany jest geblewicz by stówke wysupłał. W budżecie obywatelskim budowa parkingu na podbórzńskiej na 50 miejsc dla mieszkańców osiedla bo developer tego nie zrobił i jest kłopot z autami , projektodawca i autor projektu dobry wujek radny PO wycenia na 500 tys zł.
Ch/Eng
2020-12-01 19:18:29
Chcecie robić skansen morski? Trzeba było mysleć wcześniej, Sołdek w Gdyni, Błyskawica , była w Swinoujściu ,jest w Gdyni, S/s Konstanty Maciejewicz -największa tłokowa maszyna parowa jaka kiedykolwiek była wyprodukowana /były takie trzy, dwie zatoneły/, oddany na złom. Wystarczy?
ADAMS
2020-12-01 19:14:31
Znając władze Szczecina to najlepiej się pozbyć problemu i oddać jak Sołdka do Gdańska albo Pantherturm do Świnujścia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ