Środa, 25 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Polsko-szkockie porozumienie o współpracy w cyfryzacji

Data publikacji: 12 listopada 2018 r. 19:44
Ostatnia aktualizacja: 13 listopada 2018 r. 20:42
Polsko-szkockie porozumienie o współpracy w cyfryzacji
 

Porozumienie w sprawie wymiany wiedzy i doświadczeń w cyfryzacji administracji publicznej przez małe i średnie firmy podpisały w poniedziałek Polska i Szkocja w ambasadzie RP w Paryżu.

Porozumienie zostało podpisane przy okazji odbywającej się w Paryżu GovTech Summit - największej na świecie konferencji poświęconej cyfryzacji administracji publicznej. Biorą w niej udział małe i średnie firmy sektora, jak również przedstawiciele administracji krajów, głowy państw oraz inwestorzy.

Sygnatariusze dokumentu podkreślają, że jego celem jest stworzenie partnerstwa, opartego na wymianie wiedzy i wspólnym celu, jakim jest wprowadzenie rewolucji cyfrowej do sektora publicznego.

- Naszą misją jest, by 150 mld zł, które wydajemy co roku na zamówienia publiczne, stało się silnikiem napędowym dla rozwoju małych firm z wielkimi pomysłami – powiedział premier Mateusz Morawiecki, cytowany w komunikacie opublikowanym z okazji podpisania umowy.

Porozumienie w imieniu Polski podpisała Justyna Orłowska z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Jednym z głównych celów pionierów nowoczesnej administracji jest dążenie do otwarcia rynku usług dla administracji dla małych i średnich przedsiębiorstw poprzez modernizację procesu zamówień publicznych i wymianę informacji między państwami w tym zakresie – podkreśliła Orłowska.

Jak powiedziała PAP, Szkoci mają podobne do Polaków podejście do sektora GovTech, czyli innowacyjnych rozwiązań w zamówieniach publicznych, oraz zachęcają małe i średnie firmy do zabiegania o kontrakty na ich realizowanie.

- Dla Szkotów liczy się to, aby ktoś, kto ma innowacyjny pomysł, miał realną szansę na jego wdrożenie – wskazała. Dodała, że Polsce również zależy na tym, by autorzy innowacyjnych rozwiązań mieli szansę wdrożyć je w danym mieście czy ministerstwie.

Z ramienia władz Szkocji porozumienie sygnował szef rządowego programu z zakresu GovTech Alexander Holt.

- Pionierskie programy GovTech z krajów takich jak Anglia, Szkocja, Finlandia czy Singapur pokazały, że współpraca administracji z innowatorami nie tylko przynosi korzyści obu stronom, ale przede wszystkim służy obywatelom. Dzielenie się doświadczeniami z dwóch różnych rynków z pewnością sprawi, że obie strony porozumienia zyskają jeszcze lepszą pozycję do stawienia czoła przyszłym wyzwaniom, zarówno w Polsce, jak i w Szkocji – powiedział Holt.

Jak dodał, Szkocja była przekonana do podpisania umowy, gdy zobaczyła polskie pomysły rozwiązań w zakresie cyfryzacji administracji publicznej.

- Ostatecznie robimy to wszystko dla naszych obywateli – zaznaczył.

Ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski wyraził nadzieję, że porozumienie będzie punktem startu dla współpracy między stronami.

- Przed administracją publiczną stoją poważne społeczne wyzwania, jak zdrowie, bezpieczeństwo i walka ze zorganizowaną przestępczością. (...)Rząd i program GovTech mają zoptymalizować warunki wdrażania rewolucji cyfrowej w Polsce - zaznaczył.

Podpisanie porozumienia zbiega się z ogłoszeniem startu kolejnej edycji programu GovTech Polska. W konkursie będą mogły wziąć udział firmy sektora ICT (ang. information and communications technology), które mają pomysły na innowacyjne rozwiązania w zakresie cyfryzacji administracji. Najlepsi otrzymają możliwość podpisania umowy z administracją na wdrożenie swojego projektu.

W trakcie podpisania porozumienia w Ambasadzie RP w Paryżu wyświetlono nagranie wideo, w którym premier Mateusz Morawiecki, zwracając z przekazem do uczestników uroczystości i konferencji, zapowiedział polską edycję konkursu GovTech.

- Przez następne miesiące będziecie opracowywali rozwiązania, a autorzy najlepszych podpiszą kontrakty wdrożeniowe. Bo dla nas przede wszystkim liczą się pomysł i umiejętności. Cieszę się, że wstępujemy w nowe stulecie naszej historii jako członkowie społeczności Govtech – podkreślił premier.

(PAP)

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA