Piątek, 20 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Podpisano umowę na budowę fabryki elementów turbin wiatrowych w Szczecinie

Data publikacji: 19 grudnia 2024 r. 19:32
Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia 2024 r. 00:04
Podpisano umowę na budowę fabryki elementów turbin wiatrowych w Szczecinie
Fot. Windar Renovables  

Firmy Windar Renovables i PORR podpisały umowę na budowę fabryki, która na terenie szczecińskiego portu będzie produkowała wieże, maszty i fundamenty turbin wiatrowych. Na realizację zadania przewidziano półtora roku – poinformował w czwartek wykonawca.

Kompleks, który ma służyć rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej, powstanie na wyspie Ostrów Grabowski, na 17-hektarowej działce na terenach portowych. Inwestorem jest hiszpańska Windar Renovables, a projekt przygotowywała spółka-córka Windar Polska. Fabrykę będzie budować PORR - spółka należąca do austriackiej grupy budowlanej.

Podpisanie umowy potwierdziło PAP w czwartek biuro prasowe PORR. „Zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii w Europie jest ogromne i stale rośnie. Dlatego też konieczne jest rozbudowanie odpowiedniej infrastruktury. Jesteśmy dumni, że możemy się do tego przyczynić budową fabryki w Szczecinie” – podkreślił w przesłanym komunikacie prezes zarządu PORR Karl-Heinz Strauss.

Firma poinformowała, że na realizację zadania ma 18 miesięcy. Wyjaśniono, że najważniejszą częścią "ogromnej fabryki" będzie budynek z czterema liniami produkcyjnymi wież wiatrowych o łącznej powierzchni ponad 47 tys. m kw. Znajdzie się w nim też magazyn surowców. Obok zaplanowano mniejszy budynek pomocniczy, a ponad 3 ha zajmą place składowe. W projekcie są też drogi dojazdowe i parking na 100 samochodów.

Fabryka ma powstać w rejonie Kanału Dębickiego, by powstające w niej elementy turbin wiatrowych mogły być transportowane drogą wodną. Zakład ma docelowo zatrudniać ponad 400 osób, o czym wcześniej informował Windar. Wartość hiszpańskiej inwestycji na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie to 70 mln euro.

W komunikacie PORR przypomniano, że ta spółka odpowiada za „budowę hydrotechniczną części terminala instalacyjnego do obsługi polskich farm wiatrowych na Bałtyku”, którego uruchomienie w Świnoujściu planowane jest w 2025 r. Inwestycję realizują wspólnie Orlen Neptun i Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Województwo zachodniopomorskie jest krajowym liderem w produkcji zielonej energii i silnym ośrodkiem branży offshore. W Szczecinie dwie fabryki buduje duński Vestas. Na północy miasta (Skolwin) od 2026 r. będą produkowane łopaty turbin wiatrowych, a już w przyszłym roku na Ostrowie Brdowskim (wyspa na Odrze) ma ruszyć zakład, gdzie będą montowane gondole turbin. 

 

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Bez mydła
2024-12-19 23:07:38
„Zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii w Europie jest ogromne i stale rośnie. Dlatego też konieczne jest rozbudowanie odpowiedniej infrastruktury" CZYTAJ: Niszczenie sprawnych, niezawodnych źródeł energii w Europie idzie sprawniej niż planowano. Pozbawiane energii gospodarki tonąc łapią się czegokolwiek. Nawet wiatraków. My, syty zachód pomożemy durniom ze wschodu pozbyć się resztek majątku jaki im jeszcze pozostał po 20 latach unijnej kuracji.
Będzie drozej
2024-12-19 20:32:01
Turbiny wiatrowe, farmy wiatrowe - kosztowne zielone szaleństwo lewaków rozpędza się. Prawie cała kasa z KPO dla Polski jest przeznaczona na drogą zieloną energię, zardzewiałe niemieckie turbiny. Prąd będzie coraz droższy dla Polaków, ale mnóstwo cwaniaków z PO zostanie milionerami naszym kosztem.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA