Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie ogłosił możliwość nieodpłatnego przekazania, na czas nieoznaczony, „zbędnego składnika rzeczowego majątku ruchomego”. Chodzi o specjalistyczny statek „Planeta”, który służył jako stawiacz pław. Propozycja skierowana jest do organów i jednostek administracji publicznej, jednostek samorządu terytorialnego lub instytucji gospodarki budżetowej.
– Na wnioski od zainteresowanych czekamy do 29 stycznia – poinformowała Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie.
„Planeta”, mająca ponad 61 m długości, ok. 11 m szerokości i maksymalne zanurzenie prawie 3,2 m, została zbudowana w 1982 r. w ówczesnej Stoczni Północnej w Gdańsku. Jej portem macierzystym był Szczecin, ale stacjonowała w Bazie Oznakowania Nawigacyjnego w Świnoujściu. Dopuszczona do uprawiania żeglugi jako stawiacz pław, przez lata była flagową jednostką Urzędu Morskiego w Szczecinie. Jesienią ub. roku została zastąpiona przez „Planetę I” – nowoczesny, wielozadaniowy statek zbudowany w tej samej gdańskiej stoczni co poprzedniczka, noszącej obecnie nazwę Remontowa Shipbuilding.
„Planeta”, zgodnie przepisami, może zostać za darmo przejęta przez organ lub jednostkę administracji publicznej, jednostkę samorządu terytorialnego bądź instytucję gospodarki budżetowej (za pośrednictwem organu wykonującego wobec niej funkcję organu założycielskiego).
Według opinii rzeczoznawcy, wartość rynkowa statku wynosi ok. 6,8 mln zł. „Planeta” posiada świadectwo klasy i kartę bezpieczeństwa ważne do 22 sierpnia 2023 r. Jest w dostatecznym stanie technicznym.
Dodajmy, że bliźniaczy „Zodiak”, zastąpiony przez wielozadaniową jednostkę „Zodiak II”, 11 bm. został przez swojego armatora – Urząd Morski w Gdyni – przekazany nieodpłatnie i bezterminowo Jednostce Wojskowej nr 2305, dziedziczącej tradycje Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Będzie obiektem szkoleniowym Wojsk Specjalnych.
(ek)