Niedziela 25 lipca 2021r. 
REKLAMA

Piloci morscy odebrali superłódź

Data publikacji: 2020-10-28 15:08
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-28 15:41
Piloci morscy odebrali superłódź
 

Przypłynęła do Szczecina w nocy z wtorku na środę. Ma blisko 17 m długości, 5,6 m całkowitej szerokości oraz 1,45 m zanurzenia. Może osiągnąć prędkość do 31 węzłów. To nowy zakup spółki Szczecin Pilot. W środę (28 października) jednostka „Pilot 65”, bo taką nosi nazwę, została przekazana przez przedstawicieli estońskiej stoczni Baltic Workboats AS.

Ta sama stocznia zbudowała dla szczecińskiej spółki superłódź „Pilot 61”, która od lipca ub. roku pracuje w Świnoujściu.

– Transport pilota morskiego musi być bardzo bezpieczny – mówił wówczas kapitan Janusz Majewski, dyrektor spółki Szczecin Pilot. – Odnawiamy flotę, idziemy do przodu.

Zapowiadał, że spółka planuje budowę lub zakup kolejnej łodzi pilotowej w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat. Jak się okazuje, nastąpiło to szybciej.


Łódź pilotów naszpikowana elektroniką

Nowa pilotówka to naszpikowana elektroniką, bardzo nowoczesna, bezpieczna, ekologiczna i wygodna jednostka – podobnie jak „Pilot 61”. Jest jednak od niej większa (o 2 m dłuższa i nieco szersza), szybsza (maksymalna prędkość „Pilota 61” to 25 węzłów), ma większą moc maszyn.


Została tak zaprojektowana, że może pływać na pełnym morzu, przecinając fale i samoprostując się. Do jej zalet należy też oszczędność paliwa przy dużej prędkości oraz niski poziom hałasu i wibracji.
 Spełnia najwyższe standardy pod względem wyposażenia i bezpieczeństwa.

Oprócz załogi – szypra i mechanika – może zabrać na pokład czterech pilotów.

Mogą ratować rozbitków

Warto dodać, że obie łodzie spółki Szczecin Pilot, wyprodukowane przez Baltic Workboats, posiadają w części rufowej tzw. MOB (z ang. man overboard), czyli urządzenie służące do podnoszenia z wody rozbitka. W razie potrzeby mogą więc pospieszyć na ratunek.

„Pilot 65” na razie jest pod estońską banderą, ale wkrótce nastąpi przeflagowanie na polską. Nowa pilotówka będzie stacjonować w Świnoujściu. Zastąpi wycofaną z eksploatacji jednostkę „Pilot 69”, zbudowaną jeszcze w latach 70. ub. wieku.

Oprócz dwóch najnowszych łodzi, w skład floty spółki wchodzą: „Pilot 60”,„Pilot 62”, „Pilot 63” i „Pilot 64”.


Elżbieta KUBOWSKA

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ