poniedziałek, 13 lipca 2020.
Strona główna > Gospodarka > Pierwsza komercyjna dostawa LNG

Pierwsza komercyjna dostawa LNG

Pierwsza komercyjna dostawa LNG
Data publikacji: 2016-06-17 11:19
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1819 139527

Do portu zewnętrznego w Świnoujściu ma wpłynąć w piątek (17 czerwca) pierwszy statek z komercyjnymi dostawami skroplonego gazu ziemnego dla terminalu LNG. To „Al Nuaman”, który już dwukrotnie gościł w Świnoujściu, dostarczając gaz na rozruch instalacji. Miał przybić rano, ale ze względu na warunki hydrometeorologiczne, utknął na redzie.

Dostawa LNG jest realizowana na podstawie umowy zawartej pomiędzy spółkami Polskie LNG i PGNiG. Dostawcą surowca jest Qatargas Operating Company Limited.

„Al Nuaman” to wyczarterowany przez Qatargas statek typu Q-flex. Dostarczy 210 tys. m sześc. skroplonego gazu do świnoujskiego terminalu. Jest jedną z największych jednostek, jakie wpływają do Świnoujścia. Ma 315 m długości, 50 m szerokości i zanurzenie 12,5 m.

Rozładunek LNG potrwa ok. 24 godzin. W ciągu doby surowiec zostanie wypompowany ze statku i trafi do zbiorników znajdujących się w części lądowej terminalu. Po zmianie z postaci płynnej w gazową ponad 120 mln m sześc. surowca będzie wtłoczone w krajową sieć przesyłową.

Pierwsza komercyjna dostawa poprzedzona została szeregiem testów. W grudniu 2015 r., a następnie w lutym 2016 r. „Al Nuaman” przypływał do Świnoujścia z dostawami surowca przeznaczonego na próbny rozruch instalacji.

W piątek rano gazowiec nie uzyskał zgody na wejście do portu ze względu na niski stan wody, wynoszący 487 cm (przy wymaganych 500 cm dla tej jednostki) oraz ostrzeżenie o silnym wietrze.

– Była prognoza zapowiadająca sztorm, ale obecnie warunki się poprawiły i metanowiec uzyskał zgodę na wejście – poinformowała przed południem Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie. – Już płyną po niego holowniki. (ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

 

Pierwsza komercyjna dostawa LNG

Komentarze

A kto zapłaci
za postój na redzie...bo za płytko Norf Stream leży?...
2016-06-17 21:44:15

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie