Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Październik słabszy, ale przeładunki na plusie

Data publikacji: 19 listopada 2017 r. 09:25
Ostatnia aktualizacja: 19 listopada 2017 r. 13:38
Październik słabszy, ale przeładunki na plusie
 

Mimo nieco słabszych wyników w październiku, po 10 miesiącach odnotowano wzrost przeładunków w zespole portów Szczecin i Świnoujście - w porównaniu z tym samym okresem 2016 roku. Największy dotyczy ropy i rudy. Nieźle wypadają też inne masowe, drobnica oraz kontenery. Niestety, węgiel i zboża utrzymały spadki.

- Łącznie dynamika wzrostu wynosi 4,2 proc. wobec ubiegłego roku, co daje wartość 20 mln 848,6 tys. ton towarów obsłużonych przez spółki przeładunkowe - informuje Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. - Ponad pięćdziesięcioprocentowy wzrost notuje ropa i przetwory. Główna w tym zasługa przeładunków LNG - zaliczanego do tej grupy towarowej - w świnoujskim porcie zewnętrznym. Odnotowano także wzrost importu nieprzetworzonego oleju napędowego z Rosji i eksport wzbogaconego oleju do krajów zachodnich.

Dobry wynik osiągnęła także ruda (wzrost o 45,5 proc.). To wynik zwiększonego zapotrzebowania na ten surowiec krajowych i zagranicznych hut.

O 9,2 proc. wzrosły przeładunki towarów z grupy inne masowe, a o 4,4 proc. - drobnicy. Na plusie są również wyniki dotyczące obsłużonych kontenerów. Przeładowano ich o 3 proc. więcej, zamykając 10 miesięcy wynikiem 76 980 TEU.

Spadki utrzymały węgiel (mniej o 39,3 proc.) oraz zboża (o 29,3 proc.).

- Według prognoz, w tym roku kalendarzowym na nabrzeżach zarządzanych przez ZMPSiŚ powinny zostać obsłużone towary o łącznej masie ok. 25 mln ton - dodaje M. Woźniak-Lewandowska.

(ek)

Na zdjęciu: Na lepsze wyniki po 10 miesiącach - w porównaniu z tym samym okresem roku 2016 -  wpłynęły m.in. przeładunki LNG. Więcej też obsłużono kontenerów. Największe spadki dotyczą węgla.

Fot. Elżbieta Kubowska

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA