środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Ostatnie dni na PIT ryczałtowców

Ostatnie dni na PIT ryczałtowców

Ostatnie dni na PIT ryczałtowców
Data publikacji: 2017-01-27 17:16
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 498 206993

Każdy, kto jako formę opodatkowania w 2016 r. wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, musi się rozliczyć z fiskusem do 31 stycznia, a nie jak reszta podatników do końca kwietnia. PIT-28 może złożyć papierowo lub elektronicznie.

Z rozliczenia takiego mogą skorzystać podatnicy prowadzący samodzielną działalność gospodarczą, wspólnicy spółek oraz rozliczający przychód m.in. z najmu. PIT-28 należy złożyć niezależnie od tego, czy w trakcie roku podatnik przekroczył limit przychodów w kwocie 150 000 euro, czy też się w nim zmieścił. Po jego przekroczeniu od następnego roku pozbawiony jest prawa rozliczeń w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

- Pamiętać należy, że ta forma opodatkowania nie pozwala na wspólne rozliczenie z małżonkiem, ani też jako osoba samotnie wychowująca dziecko- przypomina Małgorzata Brzoza, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.
Ryczałtowcy na PIT-28 nie rozliczą kosztów uzyskania przychodów ani ulgi prorodzinnej. Rekompensuje im to niższa stawka podatku oraz możliwość odliczenia: zapłaconych składek ZUS, ulgi rehabilitacyjnej czy internetowej, wpłaty na IKZE, ulgi abolicyjnej czy straty z lat poprzednich. Mogą także przekazać 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego.

Zeznanie można składać papierowo lub elektronicznie za pośrednictwem aplikacji e-Deklaracje (więcej o niej na www.finanse.mf.gov.pl/pp/e-deklaracje). Elektroniczny PIT to oszczędność czasu, jak i możliwość wyeliminowania błędów.

(mag) 

Fot. Paulina Sikora

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy