poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Mieszanką wybuchową w przestępców

Mieszanką wybuchową w przestępców

Mieszanką wybuchową w przestępców
Data publikacji: 2017-01-25 22:15
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1099 206902

Służba celna, administracja podatkowa i kontrola skarbowa zostaną 1 marca połączone i przekształcone w Krajową Administrację Skarbową. Jej szef, Marian Banaś, w przyszłym tygodniu sprawdzi, jak Zachodniopomorskie jest przygotowane do reformy fiskusa.

Obecna administracja podatkowa (16 izb i 400 urzędów skarbowych), służba celna (16 izb, 45 urzędów i 143 oddziały celne) oraz kontrola skarbowa (16 urzędów kontroli skarbowej i 8 zamiejscowych ośrodków UKS) zostaną skonsolidowane i przekształcone w KAS. Od 1 marca będzie w kraju 16 izb administracji skarbowej, 16 urzędów celno-skarbowych oraz 45 delegatur UCS i 143 oddziały celne, 400 urzędów skarbowych. 

- Reforma pozwoli lepiej wykorzystać możliwości służb skarbowych, których działania kontrolne były dotąd rozproszone czy też powielane - mówi Jarosław Grzelak, p.o. dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie, który do 1 marca br. zarządza Izbą Administracji Skarbowej w Szczecinie (pod taką nazwą działa przekształcona w nią 2 grudnia 2016 r. szczecińska IS). - Zmiany te mają służyć bardziej efektywnemu, a przy tym tańszemu funkcjonowaniu administracji skarbowej. Umożliwią szybszy dostęp do informacji, lepsze planowanie oraz zwalczanie przestępczości gospodarczej. Podatnicy zyskają zaś kompleksową obsługę - w jednym miejscu będą mogli załatwić sprawy VAT, akcyzy czy podatku dochodowego.

Reforma KAS w Zachodniopomorskiem dotyczy 3344 pracowników trzech dotychczasowych służb (służba cywilna, inspektorzy UKS i funkcjonariusze celni). Zostaną z nimi nawiązane nowe stosunki pracy. 

- Zwolnień nie będzie, za to mają zostać zniwelowane dysproporcje w wynagrodzeniach - twierdzi p.o. dyrektora IS. - Będą dodatki dla kontrolerów oraz orzeczników. Celem reformy nie jest bowiem zmniejszanie wynagrodzeń, ale dobre opłacanie pracowników KAS. Do zeszłego roku, kiedy to były podwyżki w służbie cywilnej, połowa pracowników zarabiała mniej niż 2800 złotych brutto. 

Kandydaci do KAS, urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r., do końca marca muszą złożyć oświadczenia dotyczącego pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi, a także majątkowe.

- Nie będą mogli prowadzić działalności gospodarczej - wyjaśnia Jarosław Grzelak. 

W Zachodniopomorskiem od 1 marca będzie: IAS w Szczecinie, 20 urzędów skarbowych, Urząd Celno- Skarbowy w Szczecinie, dwie delegatury UCS (Koszalin i Szczecin) oraz 8 oddziałów celnych.

- Dotychczasowy Urząd Kontroli Skarbowej w Szczecinie w całości „wejdzie" do Urzędu Celno-Skarbowego - informuje Jarosław Grzelak. -Znajdzie się w nim także ta część pionów Izby Celnej oraz Urzędów Celnych, które się zajmowały przestępczością gospodarczą. Ma w ten sposób powstać skuteczna w jej likwidacji „mieszanka wybuchowa".

W przyszłym tygodniu, 1 lutego, do Szczecina przyjedzie szef KAS, Marian Banaś. Ma się zaznajomić z przygotowaniami do reformy fiskusa.

Marzenna Głuchowska

Na zdjęciu od lewej: Małgorzata Brzoza- rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej, Jarosław Grzelak, Łukasz Brodziak - kierownik Oddziału Wsparcia i Zarządzania IAS w Szczecinie, Sylwia Jarosławska - naczelnik Wydziału Kadr IAS.

Fot.: Dariusz Gorajski

Komentarze

pytam
Zaraz, zaraz - Marian Banaś - czy to nie ten zaKODowany osobnik który napuszcza celników na nowy rząd i któremu nie podoba się program 500+!?
2017-01-26 08:37:25
s
Czas pokaże. Skoro niedawno pokazano jak złapano grupę kradnącą luksusowe samochody i na filmie z zatrzymania wyciągali karka z drogiego bmw, to dlaczego nikogo nie interesuje, że po Szczecinie jeździ pełno takich osobników. Skąd mają samochody po kilkaset tysięcy, skąd mają zwitki banknotów o wysokich nominałach itp.?
2017-01-26 07:12:05
Miejmy nadzieje...
Ciekawe... o ile ta "mieszanka wybuchowa" zmniejszy "PO-litycznie za-KOD-owany Polski Terroryzm" i ilosc... roznego rodzaju Afer... ??
2017-01-26 00:42:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy