Przedsiębiorcy z określonych branż mogą wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. oraz za luty 2021 r. Wniosek RDZ-B7 można złożyć najpóźniej do 30 kwietnia, natomiast dokumenty rozliczeniowe należy dostarczyć do końca marca.
Przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki COVID-19 wciąż mogą ubiegać się o wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi m.in. o zwolnienie z opłacania składek i świadczenie postojowe. Wnioski podobnie jak w poprzednich miesiącach należy składać przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Prawo do pomocy mają przedsiębiorcy z kilkudziesięciu branż. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej (kod PKD). W ramach najnowszej tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą ubiegać się m.in. o umorzenie składek za luty i świadczenie postojowe (maksymalnie trzy razy). Chodzi o firmy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, obiekty noclegowe, uzdrowiska, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki oraz fizjoterapeuci. Ze zwolnienia ze składek skorzystają również taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wnioski o zwolnienie z opłacania składek należy złożyć do 30 kwietnia. Przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o wsparcie, powinni pamiętać o przekazaniu deklaracji rozliczeniowych. Mają na to czas do 31 marca, chyba że są zwolnieni z obowiązku składania deklaracji i imiennych raportów.
Tarcza antykryzysowa przewiduje również, że przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać świadczenie postojowe jednokrotnie, dwukrotnie albo trzykrotnie. Przy czym uwzględnia się świadczenia już pobrane na podstawie rozporządzenia, które obowiązywało do 27 lutego 2021 roku. Wniosek o postojowe przedsiębiorcy mogą złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.
(isz)